Pandēmijas laikā attīstās mazie pārtikas ražošanas uzņēmumi

Uzņēmējiem pandēmijas zīmē aizvadītais 2020. gads nebija viegls. Vairākās nozarēs, piemēram, tūrismā, skaistumkopšanā, vēl nav skaidrības, kurš spēs atkopties. Pavisam citādi krīzi aizvadījuši lauksaimniecības un pārtikas produktu ražotāji un tirgotāji.

Andra Zvirbule, profesore, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātes dekāne, stāsta, ka pieaugums eksportā esot bijis par 5%. Pozitīvās tendences rādot arī mazumtirdzniecība - pa mēnešiem ir svārstījusies 2-7% pieauguma robežās, kur samērā liels īpatsvars ir pārtikas un vietējās pārtikas produktiem.

2020. gadā Jelgavas novadā reģistrēti 68 jauni uzņēmumi, taču likvidēti – 70. Jāpiebilst, jaunpienācēju vidū ir uzņēmums “Lāčplēša muiža”. Viņi pagājušajā gadā sākuši gaļas pārstrādi. Arvils Agarskis, īpašnieks, stāsta, ka viss ejot “kā pa kalniem un lejām”. “Nevienam nav viegli, bet tas viss ir izdarāms. Vienkārši ir ļoti gudri jāmācās no tām kļūdām,” viņš uzsver.

Pandēmijas laikā uzņēmējdarbību paplašināja arī  uzņēmums ''Viestardi'' Tērvetē, atverot jaunu picēriju. Saimniece Kristīne Lāce teic, ka šo grūto gadu pārdzīvot palīdzējuši vairāki apstākļi, tostarp pati daba – cilvēki varēja vairāk braukt pastaigāties uz parku.

Biškopis Kārlis Bolmanis, kura pieredze mērāma piecu gadu garumā,  atzīst, ka lielākais šoks bijis īsi pirms Ziemassvētkiem, kad aizliegti tirdziņi. Tā kā bišu saražotā produkcija bija atļauto preču sarakstā, ātri radusies ideja un rasta iespēja iznomāt veikala telpas. Tas arī esot izglābis šo gadu.

Pēc Uzņēmuma reģistra datiem šā gada pirmajā nedēļā kopumā reģistrēti 148 jauni uzņēmumi, bet likvidēti - 232 uzņēmumi.