Par sapņošanu un to, kas ir īsts. Laikmetīgās dejas iestudējums “Paradīze”

Valmieras 740. jubilejai par godu horeogrāfs Ģirts Dubults ar mūsdienu deju grupas “Baltā” dejotājām veido laikmetīgās dejas iestudējumu “Paradīze”. Kā stāsta idejas autors, iestudējums būs par sapņošanu, par to, kas ir īsts, un par ko ir vērts brīnīties.

“To visu es ietilpinu zem vārda “Paradīze”, kas, manuprāt, ir diezgan saturisks vārds ar plašu nozīmi. Es iedvesmojos no dzejnieka Henrika Eliasa Zēgnera dzejoļu krājuma “Paradīze”. Ar tādu pašu nosaukumu. Tas man lika aizdomāties par to, cik dažādas var būt paradīzes, kuros brīžos,” saka Dubults.

Horeogrāfs piebilst – pierasts, ka laikmetīgā deja ir nopietna, šoreiz, ņemot vērā arī dažādos notikumus globālajā kontekstā, gribējies iet priecīgāku ceļu un atgādināt cilvēkiem, cik labi ir pasapņot. “Ar laikmetīgo deju tu vienmēr vari brīnīties, kas mani pašu aizrauj laikmetīgā dejā. Tas ir tāds pārsteiguma moments. Es izvairos vispār šo saukt par izrādi, es šo saucu par iestudējumu. Ja mēs šo sauktu par izrādi, tad izrādi parasti mēģina vismaz trīs mēnešus. Tad te mums ir nedēļa un vēl pāris stundiņas, bet ar visu to, ka laika nav daudz, man liekas, būs gana kvalitatīvi.”

Mēģinājumu process ir ļoti intensīvs – šo nedēļu dejotāji strādā katru dienu, mēģinājumu zālē pavadot vismaz trīs stundas. Tiesa – ne tikai dejojot. Piemēram, sākumā Ģirtam bijis svarīgi dejotājas arī iedvesmot. Tas tika darīts ne vien ar kustību, bet arī ar dažādu rakstisku uzdevumu palīdzību. “Vai nu tu atbildi uz jautājumiem, vai reflektē par sajūtām rakstiski, kas, manuprāt, tevi gribot negribot piespiež pievērst uzmanību šai tēmai, liek formulēt vārdiski. Tas rada konkrētību un spēcīgāku iedarbību.”

“Mums bija 15 jautājumi par paradīzi, kas ļāva nedaudz vairāk iedziļināties tajā mūsu personīgajā paradīzē, saprast labāk to kopējo tēlu, kā mēs varam personīgi iedot to paradīzes noskaņu,” stāsta Sigita, dejotāja.

Dubults: “Mēģinājumu process ir iedvesmojošs tāpēc, ka dejotājas ir ļoti atsaucīgas, apzinīgas un organizētas. Tad viss ir uz maniem pleciem, lai es tiktu galā ar šo uzdevumu.” 

Laikmetīgās dejas iestudējumu valmierieši un viesi baudīt varēs sestdien, 22. jūlijā, piecās dažādās lokācijās: pie dzelceļa stacijas, Jāņparkā, Valmieras novada fonda iekšpagalmā, Krāču kaktā, kā arī pie Valmieras muzeja ozola.
#SIF_MAF2023