Pierobežas joslā nepieciešama speciāla caurlaide

Viens no iecienītākajiem tūrisma objektiem Latvijas pierobežas joslā ir Draudzības kurgāns Pasienes pagastā. Šī vieta ir robežu saskares punkts, turpat blakus ir Krievija un Baltkrievija. Lai šeit atrastos, nepieciešama speciāla caurlaide, tomēr aizvien tūristi neapzinās, ka tā ir obligāta. Turklāt - neievēro arī zīmes un lentes, kas brīdina, ka aiz tām atrodas jau valsts robeža, kur personām uzturēties aizliegts.

Pasienes robežapsardzības nodaļas priekšnieks, pulkvežleitnants Sandris Buliga saka: “Diemžēl statistika rāda, ka cilvēki to ignorē. Par pagājušo gadu mums bija astoņi valsts robežas joslas režīma pārkāpumi konstatēti, šogad jau 18! Pandēmija, cilvēki varbūt ierobežoti ar tiem masu pulcēšanās pasākumiem. Ziņkārība, atbraucis kaut kur no Latvijas otra gala paskatīties, kā izskatās robeža dabā.”

Informatīvās norādes par speciālajām caurlaidēm, gan arī liegumu šķērsot valsts robežu, izveidotas trīs valodās. Tas ne vienmēr aptur, tāpat arī nereti nodarīts kaitējums vietējiem privātīpašumiem.

Ludzas novada Tūrisma informācijas centra (TIC) vadītāja Līga Kondrāte: “Protams, ir interesantas Latgales koka mājas apbūve un saimniecības, kas atšķiras no citiem novadiem. Daudzas mājas stāv ne katru dienu apdzīvotas. Nevajag iet ne īpašumā, ne mājā, ne reklamēt un likt to sociālajos medijos!”

“Paiet, paskatās - šeit laikam vidū varētu tā kā pienākt. Un nemanīti gribas selfiju uztaisīt pie tās zīmes. Speciālā robežzīme “Ņeverica”. Tie mūsu pasākumi tiek traucēti ar to. Gan dienesta suns iet, viņš pievērš jau uzmanību cilvēka smaržām,” saka Sandris Buliga.

Par šāda veida pārkāpumiem paredzēta administratīvā atbildība, un sods var būt no brīdinājuma līdz pat 500 eiro. Valsts robežsardze uzsver, ka speciālā caurlaide divu kilometru pierobežas joslā nepieciešama tūrismam, gan arī ogojot, sēņojot un citu darbību veikšanai. Caurlaidi var pieprasīt portālā www.latvija.lv, ko izskata trīs darba dienu laikā. Tūrisma informācijas centrā gan novērots, ka sistēma ir ļoti sarežģīta, caurlaidi apstiprinoša vai noraidoša atbilde grūti atrodama, grēko arī uzņēmēji.

Līga Kondrāte: “Šoziem bija daudz, vairākas tādas firmas, kas organizēja pārgājienus vai citas kaut kādas aktivitātes pierobežā, neinformējot un neieliekot tās atrunas, ka jums tā caurlaide ir jāsakārto pašiem. Varbūt ir iespēja kaut kā uzlabot komunikāciju, uzlabot to pašu atļaujas izveidošanas, atļaujas saņemšanas kārtību un sistēmu, jo, piekritīsim, ne katrs strādā šobrīd digitālā vidē, mums pietiekoši daudz ir senioru.”

Neskaidrību gadījumā par pierobežas joslas speciālo caurlaižu pieteikšanas un saņemšanas kārtību var zvanīt uz robežkontroles punktiem, izveidots diennakts informatīvais tālrunis 67075616.


 Foto: Zilupe.lv