Pirmo reizi satiekas Talsiem īpašā teātra studija

Šogad aprit 30 kopš pirmās Talsu Valsts ģimnāzijas teātra studijas “Te” izrādes. Savulaik šī studija bija īpašs teātra notikums un daudzus radošos jauniešus kā magnēts vilka pievienoties piedzīvojumam. Studija vairs neeksistē, taču pirmo reizi tās kādreizējie dalībnieki satikās kopīgā salidojumā – daļa no viņiem nu jau kā profesionāli teātra cilvēki.

Talsu kinoteātris šobrīd pārtapis par neparastas izstādes vietu. Tajā fotogrāfijās pretī veras jaunieši, kuri šobrīd jau ir trīsdesmitgadnieki un četrdesmitgadnieki. Viņi arī pirmo reizi ieradušies uz teātra studijas “Te” salidojumu un īpašo kino rītu. “Nosaukumam “Te” ir doma, ka viss, kas notiek, notiek sirdī. Līdz ar to es to teātra studiju visu laiku te nēsāju līdzi, tāpat kā teātra studija nes savu nosaukumu,” saka Inga Krišāne, teātra studijas “Te” režisore.

Studija “Te” darbojās laikā no 1993. gada līdz 2008. gadam režisores Ingas Krišānes vadībā. Krišāne: “Salikām kopā vienā izrādē Brigaderes “Sprīdīti” un Ibsena “Pēru Gintu”. Kad galvenais varonis Sprīdītis nevar dzīvē kaut ko atrisināt, viņš kļūst Pērs Gints. Kad Pērs Gints nevar atrisināt, viņš kļūst… Šādi eksperimenti un izrādes, kas tapa, iedvesmojoties no viņiem pašiem. Plus es vienmēr teicu: “Gribat kaut ko piedzīvot? Nu, kaut ko TĀDU piedzīvot?” Un viņi teica, jā, ka grib ko jaunu piedzīvot.”

Teātra studijas dalībnieki atzīst, ka režisorei bija milzīgs talants radīt interesi par mākslu. Kamēr citi uzstājās ar bērniem un jauniešiem ierastām ludziņām, tikmēr pirms 30 gadiem Talsi pārsteidza ar ko pavisam sireālu un futūristisku. “Kaut kas pilnīgi nepareizs, un mēs vienmēr tajos festivālos arī bijām kā tādi baltie zvirbuļi. Un tas deva kaut kādu tādu īpašu sajūtu, ka mēs esam citādāki. Un tas nostrādāja,” saka kādreizējais teātra studijas “Te” dalībnieks Andris Kalnozols.

Andris Kalnozols šobrīd ir tik populārās grāmatas “Kalendārs mani sauc” autors, režisors un aktieris. Viņa kolēģis teātra studijā bija arī aktieris Edgars Samītis. Viņi abi atzīst, ka tieši teātra studija bija būtisks pagrieziena punkts, kāpēc savu dzīvi viņi saista ar teātri. Kalnozols: “Tajā laikā, kad pusaudžu, tīņu, tādu pavisam jaunu skolēnu dvēseles riktīgi alkst pēc kaut kā tāda nepareiza, pēc kaut kā neordināra, pēc kaut kā svaiga, pēc kaut kāda protesta, tad tieši teātra studija bija tā vieta, kur deva mums milzīgu brīvību.”

“Darījām daudz tādas abstrakcijas, visādas [lietas], kas ir kaut kādā ziņā tāds tīrāks teātris. Ne tik daudz balstīts tekstā, bet tieši darbībā un tādās lietās. Tas noteikti, jā, bija viens no impulsiem. Bet tur bija vēl vairākas sakritības,” pauž kādreizējais teātra studijas “Te” dalībnieks Edgars Samītis.

Teātra studija “Te” savulaik bija satikšanās punkts. Studija vairs neeksistē, bet savā ziņā kā satikšanās punkts tas ir joprojām, jo vairāki dalībnieki pandēmijas laikā atgriezušies uz dzīvi Talsos un kā draugi cenšas dzīvi savā pilsētā padarīt interesantāku.