Pirotehniķi vērsīsies tiesā pret Siguldas novadu par nozares iznīcināšanu

Nesen aizvadītā gadumija aktualizējusi jautājumu par pirotehnikas izmantošanu. Portālā “Mana Balss” uzsākta parakstu vākšana, lai visā valstī pirotehniku aizliegtu lietot privātpersonām, bet Siguldas novads pieņēmis lēmumu atļaut salūtu tikai stundu gadumijā. Pirotehniķi to sauc par nozares iznīcināšanu un pret pieņemto lēmumu sola vērsties Satversmes tiesā.

2023. gadu daudzas vietvaras, pamatojot to ar atbalstu Ukrainai, sagaidīja bez tradicionālā gadumijas salūta, to aizstājot ar citiem svētku noskaņu pasākumiem. Siguldas novads gājis vēl tālāk un pieņēmis lēmumu, ka uguņošana, kas jau bija ierobežota līdzšinējā Siguldas novadā, tagad būs atļauta tikai jaungada naktī no 23.30 līdz pusvieniem visā paplašinātajā novadā. Tas gan raisījis nesapratni un neapmierinātību pirotehniķu vidū, jo līdz ar šādu lēmumu aizliegtas tiekot pat brīnumsvecītes. “Pirotehnika dalās vismaz astoņās klasēs. Četras no tām ir domātas tikai izklaidei. Tad ir skatuves pirotehnika izklaidei, tad ir rūpnieciskie pirotehniskie izstrādājumi, ko izmantojam ikdienā. Tās ir gan brīnumsvecītes, gan dažādi efekti. Ar šiem noteikumiem mēs aizliedzam pilnīgi visu,” saka Jānis Nutovcs, Neatkarīgā pirotehniķu asociācijas valdes priekšsēdētājs.

Neatkarīgā pirotehniķu asociācija nolēmusi vērsties Satversmes tiesā, tādējādi cerot panākt izmaiņas Siguldas novada pieņemtajā lēmumā, kas būtiski ietekmēšot nozaru, kas jau cietušas no kovid pandēmijas, spēju strādāt. “Domāju, ka katram pašam ir izvēle – šaut vai nešaut pirotehniku. Es saprotu, ka taisām kaut kādas robežas, piemēram, svētku dienās atļaut visu nakti, bet parastajās dienās līdz plkst. 23.00,” saka Pāvels Kuļbačnijs, SIA “Piroteks Balt” valdes loceklis.

Siguldas novada pašvaldībā ReTV skaidro, ka tāda bijusi iedzīvotāju vairākuma vēlme. Diskusijas raisījušās vien par to – atļaut tikai profesionālu pirotehniķu rīkotu salūtu vai tomēr ļaut pirotehniku izmantot arī privātpersonām. “Ja likums šobrīd atļauj pašvaldībām ierobežot uguņošanu, saistošos noteikumus mums ir saskaņojusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, tas nozīmē, ka pašvaldība rīkojās tiesiski,” uzsver Līga Sausiņa, Siguldas novada domes priekšsēdētāja.

Jautājums par pirotehnikas lietojuma ierobežošanu pēc gadu mijas izskanējis arī citviet, tomēr pieņemt lēmumu pašvaldības nesteidzas.

Par aizliegumu tirgot un lietot privātpersonām pirotehniku visā valstī parakstu vākšana pirms nedēļas uzsākta arī portālā “Mana Balss”. Pašreiz to parakstījis 2591 iedzīvotājs.Foto: Freepik