Publiskots video, kurā novērojama agresija pret Ukrainas bēgļiem

Sociālajos medijos nonācis nu jau kārtējais video, kurā redzams, kā Latvijā tiek pausta agresija pret Ukrainas kara bēgļiem. Šis video nonācis arī Valsts policijas rīcībā, kur ReTV Ziņām pauž, ka šobrīd sākta resorsikā pārbaude.

Interneta vidē atrodami ne mazums pret ukraiņu bēgļiem negatīvi noskaņoti ieraksti un komentāri, kuros no kara bēgošos cenšas dažādi nomelnot. Atrodami arī agresiju paudoši video. Piemēram, kādā video dzirdama krieviski runājoša sieviete, vīrietis bēglei no Ukrainas saka, lai viņa atgriežas, no kurienes ieradusies. Noprotams, ka konflikts izcēlies pie Maskavas nama Rīgā. Šis video nonācis arī Valsts policijā. Šobrīd par tajā redzēto notiek pārbaude. Valsts policijas pārstāve Simona Grāvīte saka: “Sākotnējā informācija, kas iegūta, ka kāda sieviete ar lūpu krāsu uz iestādes uzrakstījusi “Slava Ukrainai”. Apsargs pamanījis un izcēlās konflikts. Sākta resoriskā pārbaude un skaidros iesaistītās personas. Resoriskā pārbaude ir par faktu, par pašu situāciju. Attiecīgi tās ietvaros tiek skaidrota absolūti visu personu iesaistītā atbildība vai motīvi, interpretācija, kas tur ir bijis.”

To, ka Latvijā pastāv noraidoša attieksme un pat agresija pret bēgļiem. No Ukrainas apstiprina arī ukraiņu žurnālistes, kuras pašlaik gatavo sižetus ReTV Ziņām. “Pie manis atbrauca radinieki. Es meklēju viņiem dzīvokli Rīgā, ne jau bez maksas, par tirgus cenām ar visiem nosacījumiem, ar divu mēnešu priekšapmaksu. Man atteica trīs saimnieki vienkārši tāpēc, ka esmu no Ukrainas. Ne naudas summa, ne kādi nosacījumi. Viss viņiem derēja, mēs bijām visu sarunājuši, bet, tiklīdz uzzināja, ka mana ģimene no Ukrainas, vēlāk pat necēla klausuli, bet uzrakstīja - nezvaniet mums vairāk, nerakstiet, nevēlamies jums nomāt dzīvokli,” saka Viktorija Dudčenko, žurnāliste, ukrainiete.

Žurnālistes no Ukrainas, kuras pašlaik strādā Latvijā, novērojušas, ka agresiju pret Ukrainas kara bēgļiem pārsvarā pauž krievu valodā runājošie. “Mana sajūtas, ka tas ir diemžēl no krievu puses un no tiem, kuri pakļāvušies propagandai. Tas neattiecas uz latviešiem, jo mēs ar viņiem ļoti cieši sadarbojamies, no viņiem tikai labestība un tikai palīdzība nākusi,” saka Viktorija Dudčenko, žurnāliste, ukrainiete.

Policija ReTV informē, ka kopš Krievijas uzbrukuma Ukrainai sākusi 20 kriminālprocesus. Valsts policijas pārstāve Simona Grāvīte: “Gandrīz pusē gadījumu tie ir saistīti ar Ukrainas karoga zādzību vai dedzināšanu bet fiksēti, piemēram, septiņi gadījumi, kad mašīnām pārdurtas riepas, vai nozagtas numura zīmes, bojātas citos veidos.”

Kā norāda Valsts policijā, pret Ukrainas bēgļiem fiksēto agresijas gadījumu skaits Latvijā pagaidām nav liels, tomēr tie plaši izskan sabiedrībā. Arī iedzīvotāji Valsts policijai aktīvi ziņo par dažāda veida agresiju, kas vērsta pret bēgļiem no Ukrainas. Monitoringu, sekojot līdzi komentāriem un dažādu personu ierakstiem interneta vidē, ikdienu veic arī Valsts policija. “Mēs to visu informāciju apkopojam, vērtējam. Pēc piekritības, ja vajag, arī nododam Valsts drošības dienestam, kas arī piekritīgi šādu lietu skatīšanai. Sūta mums dažādi - e-pastos, sociālajos medijos, arī zvana,” uzsver Simona Grāvīte.

Policija aicina ikvienu, kurš pamana jeb kādu aizdomīgu darbību, kas vērts pret Ukrainas kara bēgļiem, vai ir Krievijas karu slavinoša, nekavējoties ziņot par to policijai.


Foto: ekrānuzņēmumi no video