Vandzenē izrok vēsturiska kuģa vraku

Pirms dažām nedēļām Rojas pludmalē tika izskalots sena kuģa vraks, bet nu - vēsturiska barža izrakta 20 kilometru attālumā no jūras Vandzenes pagastā. Jaunākajai paaudzei tas ir negaidīts pārsteigums, bet vietējie, kuri piedzīvojuši kolhoza “Ļeņins” laikus, skaidro, ka kuģis ierakts zemē praktisku iemeslu dēļ. Šobrīd nu jau pamatīgi sarūsējušais kuģis tiek utilizēts.

Vandzenē pusmetru zem zemes atrastais kuģis ir 25 metrus garš un piecus metrus plats, turklāt izcelšanas brīdī tas bija pilns ar ūdeni. Lai kuģi izraktu, bija nepieciešamas divas nedēļas. Tas atradās blakus kādreizējai degvielas uzpildes stacijai, kalpoja kā ūdens rezervuārs ugunsdrošībai.

Uzņēmējs, kurš teritoriju nomā, intervijai kameras priekšā nepiekrīt, bet skaidro, ka vēlējies teritoriju sakārtot – vieta, kur kuģis bija ierakts, jau bija nedaudz iegrimusi, tajā bija caurumi, kur iekrist varēja cilvēki vai, pāri braucot, iebrukt tehnika. “Mēs tiešām esam ļoti priecīgi, jo varēja jau būt arī cits scenārijs – ka mums šeit aizaug, sabrūk, tad mums ceļa malā kā vizītkarte būtu tāda degradēta vieta. Šobrīd redzam, ka uzņēmējs vērsts uz to, ka mums šeit būs patīkami, braucot garām gan pašiem, gan arī viesiem,” stāsta Marika Grohjacka, Vandzenes pagasta pārvaldes vadītāja.

Teritorijā, kur kuģis atrasts, darbojas vairāki uzņēmumi. Tas nākotnē varētu kļūt par rūpniecisku centru. Vietu uzņēmējs turpinās sakārtot, lai to turpmāk varētu izmantot lauksaimnieki. “Manuprāt, jebkas, kas nav nācis no tādas vides, kas atrodas zemē ilgstoši un trūd, tas noteikti kaut kādu ietekmi atstāj. Domāju, ka nu jau mēs esam uz pareizā ceļa, savu zemi esam attīrījuši,” saka Marika Grohjacka.

Kuģa atrašana lika uzdot jautājumus, kā tas nonācis Vandzenē. Par sešdesmito, septiņdesmito gadu vēsturi pagastā savākti ļoti maz materiālu, bet bijušā kolhoza “Ļeņins” mehāniķis Jānis Arvīds stāsta, ka sākotnēji kuģis nopirkts no Ventspils, lai tajā uzglabātu amonjaku lauksaimniecības vajadzībām. “Tas jau bija sarūsējis, ar caurumiem. Dabūju vēl metināt arī tad, kad iekšā bija amonjaks. Tad vispār jau nedrīkstēja. Baigais risks bija – varēja jau sprāgt.”

Kādreizējais mehāniķis rāda vienīgo fotogrāfiju, kurā iemūžināti jauni kolhoza puiši, kas nupat baržu uz Vandzeni atvilkuši. Skats kā no piekrastes pa lielceļu ar vairākiem traktoriem ziemā kuģis vilkts, esot bijis iespaidīgs. “Vienam bija jādežurē satiksme, jāpārtrauc, kad brauc pretī. Viens tur laicīgi nenofīrēja, kā teic, tad autobuss nāca un visu sānu “nobrāza” lielajam ikarusam,” stāsta Jānis Arvīds Dzērve.

Jaunas kolhoza agronomes dēļ puiši baržu nosaukuši par “Maiju”. Kāds kuģis izskatījās šobrīd, pēc vairāku desmitu gadu atrašanās zem zemes, kādreizējais mehāniķis vairs neaizgāja apskatīties. Tas bija tik sliktā stāvoklī, ka šobrīd notiek kuģa sagriešana metāllūžņos.


#SIF_NVZ2022