Reģionu slimnīcās izaicinoši ar speciālistu piesaisti

Lai gan jau otro gadu jaunos ārstus un medicīnas atbalsta personālu reģioniem piesaista ar finansiāliem bonusiem no Eiropas fondiem, tomēr mediķu joprojām trūkst lielā daļā Latvijas ārstniecības iestāžu. Pēc Veselības ministrijas apkopotajiem datiem Zemgalē visvairāk trūkst neirologi ķirurgi, traumatologi un rehabilitācijas ārsti.

Jelgavas poliklīnikas zvanu centrs ik dienu saņem vairāk nekā tūkstoš zvanus. Lai nepietrūktu personāls un pacientu vajadzības varētu apmierināt, tad pagājušā gadā poliklīnika iesaistījusies ES finansētā projektā, kas ļāvis piesaistīt medicīnas māsas, tomēr poliklīnikas valdes locekle Kintija Barlote norāda, ka slimnīca saskaras ar lielu ārstu trūkumu. Pašlaik Jelgavas slimnīcā ļoti tiek gaidīts ultrasonogrāfs un rentgenogrāfs. Poliklīnikā trūkst arī neirologs, kardiologs un bērnu zobārsts. Ģimenes ārsti esot pietiekamā daudzumā, bet laikus būtu jādomā par paaudžu nomaiņu.

Jau otro gadu ārsti, māsas un citas ārstniecības personas tiek aicinātas pārcelties uz reģioniem, piesolot dažādus Eiropas Sociālā fonda projekta labumus, kas nozīmē, ka piecus gadus speciālists apņemas strādāt ārpus Rīgas, par to saņemot piemaksu pie pamata algas. Šādi Jelgavā nonākusi arī psihiatre Krista Brūna, kura tagad strādā slimnīcas ''Ģintermuiža'' uzņemšanas nodaļā. Krista norāda, ka Jelgava noteikti būtu arī viņas izvēle, pat bez papildus bonusiem, bet piemaksa atvieglo pārvākšanās izmaksas. “Manuprāt šī ir daudz labāka pieeja nekā sodu sistēma, kad, ja ārsts izvēlas nestrādā kādā konkrētā vietā vai pārvācās ārpus Latvijas, viņam ir jāatmaksā. Šāda veida sistēma vairāk motivē jaunos speciālistus”, tā Krista.

Ar projekta palīdzību Zemgales medicīnas iestādes šogad ieguvušas 66 jaunos speciālistus, no tiem desmit ārstus un 29 medicīnas māsas, tomēr kopumā atsaucība nav uzskatāma par lielu, un speciālistu trūkums joprojām ir jūtams.

Tikmēr Veselības ministrijas nozares cilvēkresursu attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Kļaviņa telefonsarunā norāda, ka ārstniecības personu nodrošinājums arī Eiropā ir liels izaicinājums, tāpēc speciālistu atrašanai ir jāveido kompleksi pasākumi.

Pieteikties darbam reģionos, saņemot papildus kompensāciju, jaunie speciālisti aicināti līdz 2023. gada 31. jūlijam.