Reportāža no “Neatkarība Balt” neaizvērtā centra: “Viņiem nav pierādījumu”

ReTV Ziņu dienestam izdevās fiksēt, kādos apstākļos dzīvo Balvu novada Lazdukalna pagastā joprojām strādājošā “Neatkarība Balt” centra iemītnieki, kā arī uzklausīt viņu un citu biedrības aizstāvju viedokļus.

“Neatkarība Balt” centrā Balvu novadā ierodamies pēcpusdienā. Tā kā uz klauvējieniem pret ēkas parādes durvīm neviens neatbild, dodamies uz pagalma pusi. Tur sastopam divus vīriešus, kas apstiprina - šeit saimnieko biedrība “Neatkarība Balt”. Centra iemītnieks Aleksejs saka:

“Es šeit kā piekto gadu “uz reabilitāciju”. Vienīgā vieta, kas mani spēja atgriezt dzīvē.

-Te bija policija?

-Jā, šeit bija policija. Paņēma dokumentus.

-Nepiedāvāja uz citu vietu braukt?

-Jā, uz kaut kādu “Martu”. Bet man neviens nav spējis palīdzēt. Es kodējos no alkohola, narkotikām, bet šī vieta man reāli palīdzēja atgriezties dzīvē. ”

Pēc pāris minušu ilgas sarunas ar Alekseju, no ēkas pagalma durvīm iznāk jauna sieviete. Sarunas gaitā viņa atklās, ka ir sieva vienam no apcietinātājiem un šobrīd kārto dokumentus, lai kļūtu par biedrības oficiālo pārstāvi. Savukārt, vaicājot pēc komentāra no kādas šobrīd par Lazdukalna centru atbildīgās personas, tiekam iepazīstināti ar Līnu Tarasovu. “Tā kā aizvēra divus mūsu centrus Tukuma novadā un Lauberē, ļaudis vai, kā saka, “tie, kas bija paverdzināti”, pārcēlās uz šejieni, šo ēku. Protams, daudzi atkarīgie atgriezušies atpakaļ uz ielas, daudzi atkal “durās”.”

Centrā Balvu novadā šobrīd uzturas 45 cilvēki. Paši gan sastopam tikai pāris vīriešus, bet, kā skaidro Līna, pārējie vēl nav atgriezušies no darba mežā. Tur viņi šajās dienās lasot ogas. “Prakse rāda, ka ir rezultāti. Ir apmierināti ļaudis, ir pateicīgi ļaudis. Izveidotas ģimenes. Cilvēki, kuri pamazām gāja bojā, mira, kuriem nebija nekādas nākotnes, viņi šeit atguva brīvību.”

Vaicājot, vai drīkstam apskatīt ēku no iekšpuses, sarunā iesaistās Olga Dubovska, apcietinātā “Neatkarība Balt” darbinieka sieva. “Pagaidām dokumentāli man nav pilnvaras, jo visi “sēž”, es atvainojos, Centrālcietumā. Bet tiek darīt viss, lai būtu pārstāvis. Vairāk es jums arī varētu pastāstīt. Oficiāli es neesmu biedrībā, bet tā ir mana dzīve kopš 2009. gada. Es esmu bijusi Rindzelē. To, ko tur nofilmēja, tas viss ir “piārs”, tāpēc ka viņiem nav pierādījumu. Mums ir papīrs uz papīra, tik gaiši norādīts - līgumi, ka viņi ir brīvprātīgie, apliecinājums, kur izskaidrots, ka tu vari pamest centru jebkurā brīdī, apliecinājums par naudiņām.”

Arī Līna piebalso, ka Valsts policijas publiskotajās fotogrāfijās un video centrs Lauberē parādīts no sliktākajiem rakursiem. Tas esot bijis jaunākais biedrības centrs, ko visu vēl nav paspējuši izremontēt. Savukārt centrs Lazdukalna pagastā darbojas jau vairāk nekā 14 gadus. Telpas ir tīrīgas, bet mēbeles koplietošanas telpās lielākoties ir lietotas. Piemēram, dažas iegūtas, likvidējoties kādam bērnunamam. Istabās iedzīvotāji pārsvarā guļ no koka paletēm pašgatavotās divstāvu gultās.

Pēc ekskursijas pagalmā sagaida vietējais veikalnieks Andris Leons. Viņš uzzinājis, ka centru apmeklē žurnālisti, tāpēc ieradies izteikt savu viedokli par kaimiņiem. “Sadarbojamies veiksmīgi visu laiku, izpalīdz dažādos darbos. Vietējiem tiek palīdzēts. Norēķinos ar viņiem naudā, ar produkciju, kartupeļiem. Man ir patīkams iespaids, kā viņi te dzīvo. Sākumā, kad viņi parādījās, kad tika tas centrs atklāts, visiem bija bailes, domāja: “Kas tagad būs?”. Bet izrādījās, ka ir labi cilvēki, ka viņi te tiek turēti grožos.”

Valsts policijas aizdomām te neviens nepiekrīt. Biedrība atkarīgos, kā paši dēvē, “atbrīvo” ne tikai ar darba terapijas, bet arī ticības palīdzību. “Mēs skatāmies gan Ļedjajeva, gan citu sludinātāju mācības. Bet nav tā, ka mūsu organizācija ir Jaunā paaudze. Mēs esam neatkarīga organizācija, bet mūsu organizācijas locekļi, klienti var piekopt dažādas ticības,” stāsta Līna Tarasova.

Arī klienti ir pārliecināti - centros “Neatkarība Balt” notikušais ir konkurentu vai valsts pasūtījums. Pierādījumus šiem apgalvojumiem gan neviens nespēj izklāstīt.


Foto: Valsts policija