Sabiedriskais transports būs dārgāks

Jau pēc dažām dienām braucieni autobusos un vilcienos reģionālajos maršrutos kļūs dārgāki. Jaunā biļešu un tarifu sistēma stāsies spēkā 1. aprīlī. Jaunā biļešu un tarifu sistēma palīdzēs nodrošināt augstu pakalpojuma kvalitāti, jo prasības Latvijā pēdējos gados ir pieaugušas. Autotransporta direkcijā norāda, tarifa maksas izmaiņas mazos vai vidējos attālumos autobusos jaunajā sistēmā ir nelielas, lai neradīto spiedienu uz pasažieriem, kuri bieži izmanto sabiedrisko transportu, taču izmaiņu rezultātā ir arī atsevišķi gadījumi, kad pieaugums būs lielāks. Vislielākie ieguvēji no jaunās tarifu sistēmas būs regulārie braucēji, kas iegādāsies 30 dienu laika biļeti. 

Sabiedriskā transporta padome jau pagājušajā gadā apstiprināja jaunu biļešu un tarifu sistēmu, kas skars visus reģionālo autobusu un vilcienu maršrutus. Par braucieniem reģionālo maršrutu autobusos un vilcienos no 1. aprīļa būs jāmaksā vairāk. Tas neapmierina pasažierus, lai gan vienlaikus iedzīvotāji uzsver, ka neko jau nevarot ietekmēt.

Viesītes iedzīvotāja Sarmīte: “Sevišķi pensionāriem, kuriem ir jābrauc uz slimnīcu analīzes nodot vai izskatīt problēmas, es domāju, ka viņiem būs problēmas. Un tad nav, ko brīnīties, kāpēc lauki paliek tukši.”

Viesītes iedzīvotājs Vladimirs:“Viss paliek dārgāks, nekas lētāks nav. Jābrauc tāpat. Es domāju, ka neko neietekmēs.”

Cenas palielinātas, lai mazinātu valsts līdzfinansējumu sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzēju zaudējumu segšanai, jo pēdējo gadu laikā arī šo nozari ietekmējusi inflācija.

Autotransporta direkcijas sabiedrisko attiecību vadītājs Viktors Zaķis: “Ja līdz 2019. gadam par katru pasažiera samaksāto vienu eiro valsts dotē vēl papildu vienu eiro, tad pēc 2019. gada resursu sadārdzinājums, algu sadārdzinājums utt. veicināja inflācijas palielinājumu arī sabiedriskajā transportā. Tagad jau jāatzīst, ka par katru pasažiera samaksāto eiro valsts piemaksā nu jau divus eiro.”

Biļešu cenu sadārdzinājums katrā maršrutā būs citādāks, jo jaunā tarifu sistēma nav veidota lineāri. Tur, kur agrāk tarifs bija zemāks, tas tiks paaugstināts vairāk, bet tur, kur jau agrāk bija lielāks cenas palielinājums, tarifa lēciens nebūs tiks liels. Vienlaikus direkcijā tiek uzsvērts, ka jaunā sistēma paredz ieviest principu – tas, kurš brauc biežāk, maksā mazāk. Zaķis: “No 1. aprīļa vilcienos būs, ka mēnešbiļete atmaksāsies jau no 21. brauciena, uz autobusiem tas attieksies šobrīd uz tiem reģionālajiem autobusiem, kuriem jau tādas mēnešbiļetes ir ieviestas. Kur nav ieviests, tur pakāpeniski tiks ieviests, arī šis princips darbosies.”

Biļetes, kuras būs iegādātas līdz 31. martam ieskaitot, būs derīgas līdz attiecīgās biļetes derīguma termiņa beigām, savukārt no 1. aprīļa visas biļetes tiks pārdotas tikai pēc jaunā tarifa. Precīzu informāciju par jauno cenu konkrētā maršrutā pasažieri varēs iegūt pie konkrētā pasažieru pārvadātāja vai biļešu tirdzniecības vietās, bet Autotransporta direkcijā uzsver, ka ne visi pārvadātāji šo informāciju paspēs publiskot pirms 1. aprīļa. Tātad daudzi pasažieri tikai 1. aprīļa rītā varēs uzzināt jaunās cenas. Lai otrajās Lieldienās pieturā nebūtu nepatīkamu pārsteigumu, labāk paņemt līdzi lielāku naudas summu biļetes iegādei.