Saeima neatzīst Krievijas okupētajās Ukrainas teritorijās rīkoto vēlēšanu leģitimitāti

Saeima šodien pieņēma paziņojumu, kurā kategoriski noraida un neatzīst to Krievijas prezidenta "vēlēšanu" leģitimitāti, ko agresorvalsts rīko okupētajās un nelikumīgi anektētajās Ukrainas teritorijās.

Parlaments paziņojumā stingri nosoda Krievijas imperiālistiskās darbības un tās pašreizējo agresiju pret Ukrainu un pieprasa, lai tās valdība pārtrauktu jebkāda veida spīdzināšanu un sliktu izturēšanos pret politiski ieslodzītajiem, atceltu visas nepamatotās apsūdzības un nekavējoties un bez nosacījumiem atbrīvotu visus politisku motīvu dēļ ieslodzītos.

Paziņojumā deputāti atkārtoti uzsver, ka Eiropas Savienībai, tās dalībvalstīm un sabiedrotajiem visā pasaulē ir jāturpina sniegt visaptverošs atbalsts Ukrainai, tostarp politiskā, ekonomiskā, finansiālā un militārā palīdzība, kā arī atbalsts pilsoniskajai sabiedrībai un valsts atjaunošanai.

Parlamentārieši solidarizējas ar Ukrainu, apliecinot tās neatkarību, suverenitāti un teritoriālo vienotību tās starptautiski atzītajās robežās.

Kopš pilna mēroga iebrukuma Ukrainā Krievija ir īpaši pastiprinājusi politisko disidentu, plašsaziņas līdzekļu un pilsonisko brīvību apspiešanu, nežēlīgi apslāpējot jebkādu opozīciju un kriminalizējot pretkara izpausmes. Deputāti atgādina, ka Krievijas valdība ir atbildīga par smagiem cilvēktiesību pārkāpumiem un politiskajām represijām, arī par opozicionāra Alekseja Navaļnija nāvi.

Paziņojumā uzsvērts, ka ir pagājuši gandrīz desmit gadi, kopš Krievija nelikumīgi anektēja Krimu un Sevastopoli, kā arī okupēja daļu no Doneckas un Luhanskas apgabaliem, un divi gadi, kopš sākās Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā, kas neskaitāmiem cilvēkiem laupījis dzīvību, radījis milzīgas ciešanas un zaudējumus.

Pēc deputātu vārdiem, šodienas Krievijā valda autoritārs režīms, ko raksturo fiktīvas vēlēšanas, ar tām saistīta demokrātijas imitācija, pakļāvīga tiesu vara un likumdevējvara, milzīga korupcija, plašsaziņas līdzekļu cenzūra un visas varas koncentrācija Vladimira Putina rokās.

Kā ziņots, uz Krievijas vēlētājiem tiek izdarīts arvien lielāks spiediens, lai tie piedalītos tā dēvētajās prezidenta vēlēšanās un nodrošinātu Kremļa iecerēto vēlētāju aktivitāti, savā lietotnes "Telegram" kanālā ziņojusi neatkarīgā vēlēšanu novērotāju organizācija "Golos".

Organizācija, kas tika izveidota 2000.gadā, lai aizsargātu vēlēšanu tiesības, vēsta, ka pilsoņi, kuri strādā valsts iestādēs un uzņēmumos, kā arī no valsts pasūtījumiem atkarīgās kompānijās, tiek spiesti balsot no 15. līdz 17.martam paredzētajās vēlēšanās, kas patiesībā ir vienīgi propagandas izrāde pašreizējā diktatora Vladimira Putina leģitimitātes apstiprināšanai.


Foto: Freepik; ilustratīvs