Sarūk ziedojumi kara bēgļu atbalstam

Pēc sabiedrības integrācijas fonda pasūtījuma veiktā aptauja liecina, ka Ukrainai un Ukrainas iedzīvotāju atbalstam ziedojuši gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju. Tomēr, kā norāda eksperti, pēdējā laikā ziedojumu apjoms sarūk. Novadu palīdzības punktos joprojām ir daudz apģērbu, bet strauji sarūk higiēnas preču un pārtikas krājumi.

Kādreizējā Saulaines tehnikuma ēdnīca jau vairāk nekā piecdesmit dienas ir palīdzības punkts Bauskas novadā reģistrētajiem kara bēgļiem no Ukrainas. Ziedojumu punkta telpu lielāko daļu aizņem apģērbi un trauki, ko cilvēki sanesuši kara pirmajās dienās. Bēgļus pašreiz gan vairāk interesējot higiēnas preces un pārtika. “Ukraiņi ir iecienījuši saulespuķu eļļu. Viņi tiešām cep tikai ar to, nesaprot, kā var cept ar rapšu eļļu. Cukurs ļoti krītas un konservi, ko viņi tiešām ēd ļoti daudz,” saka Gints Jankovskis biedrības, “Laiks jauniešiem” vadītājs.

Kā ReTV stāsta Gints Jankovskis, pārtikas un higiēnas preču papildināšanai 350 Bauskas novadā reģistrēto bēgļu vajadzībām nedēļā nepieciešami apmēram,1500 eiro, bet ziedojumi sarūkot. “Līdz šim mēs bijām saņēmuši vairāk nekā 8500 eiro ziedojumos tieši šim mērķim, bet pēdējo nedēļu laikā mēs jūtam to samazinājumu, bet gan ar Vimbu svētkiem, gan citiem pasākumiem nedaudz sākam līdzsvaroties.” Līdzīga situācija esot arī Tukuma bēgļu palīdzības punktā, kur pārtikas krājumi jau sen esot beigušies.

Pēc Sabiedrības integrācijas fonda veiktā SKDS aptaujas, līdz šim Ukrainai un Ukrainas iedzīvotājiem ziedojuši 45% Latvijas iedzīvotāju, bet, kā norādījuši eksperti, ziedojumu apjomi sarūkot. Arī fonda “Ziedot.lv” vadītāja Rūta Dimanta atzīst, ka ziedojumu apjoms samazinoties. “Teiktu, ka cilvēku atbalsts nav samazinājies, bet ir samazinājusies cilvēku rocība, līdz ar to sagaidīt, ka iedzīvotāji ziedos tikpat aktīvi kā kara pirmajās nedēļās, nevaram. Tas, kas, manuprāt, ir ļoti labi, joprojām ir saglabājusies līdzi jušana. Mēs redzam, ka cilvēki joprojām ziedo aktīvi, bet mazākas summas. Teiksim, tie cilvēki, kuri kara sākumā noziedoja 50 eiro, tagad ziedo otrreiz, bet noziedo piecus eiro.”

Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā fondam “Ziedot.lv” saziedoti gandrīz astoņi miljoni eiro. No tiem ap miljons eiro novirzīti palīdzībai kara bēgļiem, bet lielākā daļa kā humānā, medicīnas un aizsardzības palīdzība nonākusi Ukrainā.


 #SIF_NVZ2022