Siguldā Latvijā pirmais Bērnu un jauniešu literatūras festivāls

Siguldā trīs dienu garumā norisinājās pirmais Bērnu un jauniešu literatūras festivāls Latvijā. “Iedīglis šai iecere ir jau pirms vairākiem gadiem, kad Siguldas novadam radās ambīcija Siguldai kā pilsētai un novadam kopumā pretendēt uz statusu UNESCO Literatūras pilsēta. Pirmajā pieteikumā mums neizdevās šo mērķi sasniegt, bet tas deva vēl tikai lielāku vēlmi, lielāku ambīciju uz to strādāt,” stāsta Siguldas novada domes priekšsēdētāja Līga Sausiņa.

Novadā līdz šim jau tikušas īstenotas neskaitāmi daudz aktivitātes un pasākumu par literatūras tēmu, bet festivāls, šķiet, ir kā brīnišķīga platforma, ar kuras palīdzību tieši bērniem un jauniešiem ir iespēja iepazīt literatūras dažādās šķautnes: autorus, ilustrācijas, teātri un multimediju. “Festivāla programmā mums ir divu veidu piedāvājums. Viens ir Skolu diena, kuru mēs ļoti mērķtiecīgi piedāvājam tikai Siguldas novada skolām. Tās programma tika speciālai veidota pa vecuma grupām, organizējot tikšanos ar autoriem, ilustrāciju programmu, teātra izrādes. Otrs piedāvājums ir Ģimeņu diena. Un tajā mums vēl papildus nāk klāt aktivitātes, kad vārdu vai literatūru mēs sastopam ne tikai grāmatās, tekstā un ilustrācijā, bet mēs to sastopam arī teātra izrādēs, dažādos interesantos risinājumos multimediju programmā,” saka Jolanta Borīte, Siguldas novada kultūras centra “Siguldas Devons” direktore, festivāla idejas iniciatore. 

Protams, lai nonāktu līdz šādai festivāla programmai, ieguldīts liels darbs un izveidota īpaša radošā komanda ar četriem nozaru kuratoriem.  “Vesels gads ļoti mērķtiecīgs darba ar četriem nozaru kuratoriem. Autoru programma – Alīna Nīgale, “Liels un mazs” izdevniecība, Rūta Briede, ilustrāciju programma. Tāpēc mums ir fantastiskas ilustrāciju izstādes. Teātra programma – Jānis Znotiņš –, kas arī Valmieras teātra festivālu veido, un multimediju programma – Elizabete Palasiosa un Marta Kontiņa. Profesionāļi mūsu komandā. Mēs viņiem uzticamies, programma tiešām ir  ļoti, ļoti daudzveidīga,” saka Borīte.

Pat pašiem jaunākajiem lasītājiem bija iespēja apmeklēt īstu ilustrāciju izstādi un justies tajā brīvi, iederīgi un aizraujoši. “Šeit var apskatīt dažādu manis ilustrētu un sarakstītu grāmatu orģinālus, piebāzt tiešām tuvāk degunu, apskatīties, ar ko viņi atšķiras no grāmatām, ka tur varbūt nav viss tieši tāpatās. Un ir arī daži tādi interaktīvi objekti, piemēram, kā  slidkalniņš. Tas ir tādiem mazākiem bērniem, ir vēl šādas tādas aktivitātes, vārdsakot, ir, ko redzēt, gan lieliem, gan maziem, lai nebūtu tikai bildītes, kas karājas pie sienas, tātad izstāde – rotaļlaukums,” saka Anete Melece, bērnu grāmatu ilustratore, autore. 

Protams, ka bez izdevējiem bērnu grāmatas Latvijā netaptu, tāpēc arī Latvijas Grāmatu izdevēju asociācija bija viens no partneriem šī festivāla veidošanā.

Bērnu un jauniešu literatūras festivālu rīkoja Siguldas novada kultūras centrs “Siguldas devons” kopā ar Siguldas novada pašvaldību. “Redzot, cik daudz ģimeņu un bērnu no skolām ir iesaistīti šeit – teikšu, ka ir attaisnojies ikkatrs cents, ko mēs esam ieguldījuši, ielikuši šeit iekšā. Jo arī tas plāns ir šādu pasākumu atkārtot reizi divos gados – tieši tā iemesla dēļ, ka tā sagatavošana arī prasa milzīgu darbu,” saka Līga Sausiņa, Siguldas novada domes priekšsēdētāja. #SIF_MAF2023