"Šis ir kā narkotika." Zilākalna karjers - iecienīta vieta ziemas peldētājiem

Šis ir mūsu vietējais SPA,”  stāvot pie pašu ierīkotā āliņģa Zilākalna karjerā, smejot saka ziemas peldētāji, kas apvienojušies klubā “Valmieras roņi”. Ikdienā katram savs laika plānojums, tāpēc viens izmanto iespēju aukstajā ūdenī iegremdēties agri no rīta, cits atbrauc darba dienas beigās, bet visi to sauc par savu pozitīvo atkarību. “Šis ir kā narkotika, ja netiec peldēt, tad no rītiem trīc rokas un kājas,” smaidot atzīst kluba dalībniece Santa Gridjuško. Viņai piekrīt arī Zilākalna iedzīvotājs Gints Priedītis, kurš lielākoties peldēties dodas darbadienas beigās. “Ja zinu, ka vakarā netikšu, tad darba pusdienas laikā aizskrienu uz Gauju, lai nezaudētu dienu.” 

Santa roņo otro gadu, bet Gintam šī ir jau ceturtā sezona. “Sāku es Daliņa pludmalē Vamlierā, bet pārcēlāmies dzīvot Zilākalnā, tad atklāju, ka šeit ir laba vieta. Tā nu pārvilinu arī valmieriešus. Kad Gauja pārplūst, tad visi brauc uz šejieni.” Savukārt Baibai Šelkovskai šī ir pirmā ziemas peldēšanas sezona, un viņa saka - katra došanās āliņģī ir kā jauna personīgā rekorda uzstādīšana. “Pagaidām katra diena ir vēlākais datums, kad esmu ielīdusi ūdenī. Bet tas tā pavisam netīšām un neplānoti man ir sanācis. Pavasarī es vēl teicu, ka tiešām nevarētu peldēt, man salst un vilnas zeķes vajag pat vasarā. Bet katru reizi tomēr atnāku, pievienojos un nevienu brīdi nav bijis sajūtas, ka negribētos.”

Ziemas peldētāji spriež, ka aukstās peldes atstājušas labvēlīgu ietekmi uz veselību - jūtams, ka krietni vien retāk nekā kādreiz jācīnās ar dažādām saaukstēšanās slimībām, tāpat ir vairāk enerģijas, vienlaikus, pelde nomierina un palīdz attīrīt prātu. “Atnāc te pēc darba dienas, tāds dusmīgs, problēmām pilnu galvu, bet tad ielien ūdenī un visu aizmirsti. Koncentrējies uz auksto ūdeni, savu pašsajūtu, tad iznāc ārā un viss ir labi,” iespaidos dalās Baiba. Auksto pelžu cienītāji atzīst, ka allaž vadās pēc savām sajūtām un necenšas uzstādīt kādus rekordus. Gints stāsta, ka pirmajā roņošanas gadā centies skaitīt līdzi, ar katru reizi mazliet paildzināt laiku, ko pavada āliņģī, bet drīz vien šo paradumu atmetis. 

Ziemas peldētāji atzīst, ka visgrūtāk, iznākot no ūdens, ir aši saģērbties, tomēr sajūta jebkurā gadījumā ir lieliska. “Tas padara prātu mierīgu un brīvu,” teic Zilākalna iedzīvotāja, kluba dalībniece Madara Eglīte. “Nāku vismaz divas vai trīs reizes nedēļā, jo man patīk. Tagad ilgāku laiku nesanāca atnākt, jūtu, ka tikmēr piemeties aizsmakums, tāds ziemas vīrusiņš. Bet ceru, ka tas arī šorīt palika tur - ūdenī.”

Visvairāk roņu Zilākalna karjerā parasti var sastapt svētdienās ap pusdienas laiku - pulksten 12tiem. Allaž tiek gaidīti arī jauni interesenti. Savukārt 21. janvārī kluba dalībieki plāno doties uz Limbažiem, kur jau trešo gadu notiks Lielsēde Lielezerā, kas pulcē ziemas peldēšanas entuziastus no dažādām Latvijas vietām.


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par sižeta saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".

#SIF_MAF2023