"Plānu un sapņu mums ir ļoti daudz." Valmierā atklāj sociālo pakalpojumu centru

Valmierā atklāts daudzfunkcionālais sociālo pakalpojumu centrs “Solis”, tādējādi paplašinot novadā pieejamo sociālo pakalpojumu klāstu cilvēkiem ar funkcionāliem un garīga rakstura traucējumiem. Centra izveide ir daļa no deinstitucionalizācijas procesa, ko, piesaistot Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu, Latvijā sāka īstenot 2015. gadā. Valmieras novadā jau tapuši grupu dzīvokļi, specializētās darbnīcas, dienas aprūpes centri. “Esam pa solīšiem virzījušies uz priekšu. Atvērās Naukšēnos specializētās darbnīcas, tad nākamais solis bija Valmieras grupu dzīvokļi. Pēc tam Mazsalacas un Rūjienas dienas centri un grupu dzīvokļi. Un tagad jau šis Valmieras centrs. Atlicis viens solītis, ko spert - šāds centrs Vaidavā, un mēs savu deinstitucionalizācijas projektu būsim pabeiguši,” stāsta Valmieras novada pašvaldības Sociālo lietu pārvaldes vadītāja Kaija Muceniece. 

Līdzīgi kā citviet novadā, arī centrā “Solis” pakalpojumus pieaugušajiem ar garīga rakstura traucējumiem un bērniem ar funkcionāla rakstura traucējumiem nodrošinās biedrība “Latvijas Samariešu apvienība”. Centra vadītāja Ina Miķelsone stāsta, ka dienas aprūpes centrā būs iespēja nodrošināt pakalpojumu 40 cilvēkiem. “Pieaugušajiem ar garīga rakstura traucējumiem ir pieejams dienas aprūpes centra pakalpojums, kurā var apgūt dažādas radošas prasmes, ikdienai nepieciešamas prasmes. Ir arī divas specializētās darbnīcas. Viena ir šūšanas un aušanas, otra - kokapstrādes darbnīca. Abas ir aprīkotas ar nepieciešamajām iekārtām, tā kā mums atliek tikai tās iepazīt un uzsākt darboties.”

Tāpat būs pieejami dažādi sociālās rehabilitācijas pakalpojumi. Gan ABA terapija, gan mūzikas un mākslas terapija, deju un kustību terapija. “Mēģināsim atrast un sniegt tos pakalpojumus, kas ir vajadzīgi tieši mūsu iedzīvotājiem. Tas nozīmē, ka mums ikdienā centrā uz vietas nebūs visi šie terapeiti, bet tie būs pieejami tad, kad cilvēkiem būs vajadzība, piesaistīsim tos pēc vajadzības.” Tāpat centra klientiem būs iespēja pašiem gatavot sev ēdienu, tādējādi attīstot savas ēst gatavošanas prasmes. “Ēdināšanu mēs mēģināsim vismaz sākotnēji nodrošināt sev uz vietas. Ir ļoti svarīgi cilvēkus iesaistīt šajās nodarbēs, lai viņiem arī ikdienā pēc tam pašiem būtu vieglāk nodrošināt pamatvajadzības.” Centra vadītāja atzīst, ka jāgādā par to, lai atrastu katram apmeklētājam interesējošo nodarbi. “Mēs domājam par to, lai tās lietas, ko mēs šeit veidosim, būtu interesantas. Kas zina, varbūt kādu dienu mēs varēsim piedāvāt savus ražojumus arī citiem iegādāties. Plānu un sapņu mums ir ļoti daudz, un es ticu, ka tie arī piepildīsies,” pauž Miķelsone. 

Valmieras “Solis” būs novadā vienīgā šāda veida iestāde, kas strādās arī ar bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, piedāvājot atbalsta grupu nodarbības viņu ģimenēm, te darbosies arī dienas aprūpes centrs bērniem, dodot iespēju attīstīt bērnu sociālās prasmes, pavadīt te brīvo laiku un saņemt speciālistu pakalpojumus. Novada sociālā dienesta vadītāja uzsver, ka tā būs nozīmīga palīdzība vecākiem. “Kad skolā beidzas stundas, tad vecākiem bieži vien vēl ir jāstrādā. Ir jādomā, kur bērniem palikt, un tas ir brīnišķīgi, ka šeit būs tāda iespēja.” Centra vadītāja stāsta, ka šeit varēs uzņemt līdz 20 bērniem, darba laiku pielāgos vecāku vajadzībām - no agras pēcpusdienas līdz pat sešiem vakarā. 

Sociālo pakalpojumu centrs “Solis” klientiem būs atvērts darba dienās jau no pulksten astoņiem rītā. Jāpiebilst, ka patīkamos laika apstākļos centra apmeklētājiem būs iespēja darboties ārā. Teritorijā ierīkots atsevišķs pagalms Dienas aprūpes centra bērniem, kā arī pagalms ar augstajām dobēm, ko varēs aprūpēt pieaugušie klienti.  



Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par sižeta saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".

#SIF_MAF2023