Slēgtās prakses pārņem jaunie dakteri; trūkst palīgu

Novembrī Nacionālais veselības dienests pārtrauca sadarbību ar četrām ģimenes ārstēm, jo viņas nebija vakcinējušās. Tagad visi šo mediķu pacienti pārreģistrēti uz citām praksēm. Balvos palīgā steigusi arī rezidente. Apņēmība jaunajiem ir, bet palīgu trūkst. 

Jaunā daktere Elīna Kapteine vēl pirms pāris mēnešiem plānoja, ka pēc rezidentūras beigām turpinās darbu ģimenes ārstes Līgas Kozlovskas praksē. Papildus apgūs sonogrāfijas izmeklējumu veikšanu, lai, piemēram, pieprasīto vēdera dobuma sonogrāfiju varētu veikt turpat praksē. Diemžēl plāni izjuka. Novembrī praktizēt Balvos bija jābeidz nevakcinētajai ģimenes ārstei Modrītei Silauniecei. Līga Kozlovska juridiski un Elīna Kapteine praktiski steidzās palīgā. “Tā kā man tūlīt jābeidz rezidentūra, daktere Kozlovska piedāvāja, vai es gribētu. Sākumā nezināju, man tās domas dalījās tik ļoti,” saka Elīna Kapteine, rezidente.

Pati savu praksi Elīna Kapteine varēs dibināt pēc sertifikāta iegūšanas - februāra beigās vai martā. Šobrīd pacienti reģistrēti Līgas Kozlovskas praksē, taču Elīnai trūkst palīgu, jo noteikumi nosaka - iepriekšējās ģimenes ārstes palīgus bija jāatlaiž. Uz pusslodzi atsteidz palīgā medmāsiņa no Balvu slimnīcas, bet ar to nepietiek, jaunajai dakterei jāstrādā bez brīvdienām. “Tā ir milzīga slodze katru dienu, kad ir viens pats. Jo ir pieņemšana, jāpieņem pacienti, plus ir telefons, kas nepārtraukti zvana,” stāsta Elīna Kapteine.

Tikmēr nu jau līdz 3000 pacientu ir arī jaunās ģimenes ārstes Lindas Reicles praksē Liepājā. Īsi pēc Ziemassvētkiem viņa pārņēma pēkšņi mirušas ģimenes ārstes pacientus. Kā viņa stāsta ReTV - risinājums ir tikai viens. “Tā ir tāda absurda situācija, ka teorētiski tās būtu divas prakses ar diviem dakteriem un četriem palīgiem, bet realitātē es esmu viena, man ir divas medicīnas māsas. Ja mēs nevaram viņu vietā atrast uzreiz dakteri, kas ies strādāt, tad mums ir vismaz jāspēj tam dakterim, kas piekrīt tos pacientus pieņemt, nodrošināt papildus personālu.”

Lielajās praksēs ir vajadzīgs trešais valsts apmaksāts palīgs. Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijā ReTV informē, ka, norādot uz šo nepieciešamību, šodien nosūtīta vēstule Ministru prezidentam. 

Tikmēr Rīgā iepriekš strādājušās Edītes Krūmiņas vietā ārste atrasta tikai nesen, oficiāli prakse atvērta pagājušonedēļ. “Tā bija diezgan liela prakse, 1400 pacientu aptuveni. Mēs sludinājām, piedāvājām ārstiem, kas ir gaidīšanas sarakstā, piedāvājām šo vietu. Un mums atsaucās daktere Hanturova. Bet, protams, tas aizņēma kādu laiku,” atzīst Renāte Neimane, Nacionālā veselības dienesta Rīgas nodaļas vadītāja. 

Arī dakterei Alevtinai Hanturovai šī būs pirmā prakse, ģimenes ārste nesen beigusi rezidentūru. Dakteres Krūmiņas pacientus Zolitūdē pusotru mēnesi pieņēma citi blakusesošie ārsti. 


Foto: Freepik