“Smagais darbs ir atmaksājies.” Vieglatlēte, Latvijas rekordiste Agate Caune

Ar Agati tiekamies Valmierā. Vietā, kur vieglatlēte aizvada ikdienas treniņus.

Līdz šim sezona ir izdevusies ļoti lieliska. Sastādītais treniņplāns ir labi nostrādājis. Treņiprocess, smagais darbs, smagie intervāli ir atmaksājušies. Esmu startējusi daudzās augsta līmeņa sacensībās, kas man ir jauna pieredze. Man kā jaunai sportistei tas nozīmē daudz. Tā pati “Dimanta līga”, Eiropas komandu čempionāts, kur izcīnīju kopvērtējumā pirmo vietu. Tāpat startēt savā vecuma grupā un izcīnīt uzvaru 3000m un 5000m, tās ir neaprakstāmas sajūtas. Tikai tagad saprotu, ko esmu izdarījusi,” saka vieglatlēte, Latvijas rekordiste Agate Caune.

Nākamnedēļ viņu sagaida jau nākamais pārbaudījums – debija Pasaules čempionā pieaugušajiem, kas norisināsies Budapeštā. “Tulīt jau došos uz Pasaules čempionātu pieaugušajiem. Tā būs neaprakstāma pieredze, jo saprast, kā tur startēt, sajust to garšu un redzēt sportistus, kam seko līdz sociālajos medijos, man kā jaunam sportistam nozīmē daudz.” 

Sportistes panākumus atzinīgi novērtē arī treniņbiedri, ar kuriem Agate kopā trenējusies, uzsākot savas gaitas vieglatlētikā, norādot, ka Agate progresējusi ļoti strauji. “Mēs jau treniņos redzam, kā viņa strādā. Es domāju, ka pelnīti sasniegumi. Ļoti smags darbs ir ieguldīts, tas viss ir bijis redzams treniņos, jau no paša sākuma, kā viņa ļoti centīgi ir mēģinājusi turēt mums līdzi. Visus skrējienus kopā skriet, līdz maksimumam. Tīri treniņu darbs, kārtīgi strādājot,” norāda vieglatlēti Daniels un Agnis.

Sporta skolas direktore Līga Dzene, kas savulaik bija arī Agates pirmā trenere, stāsta – viņai ir bijusi ticība, ka sportistei ir pa spēkam arī tik liela mēroga panākumi. “Zināju, ka Agate ir ļoti cītīgi gatavojusies, ļoti liels darbs ieguldīts, lai sagatavotos Eiropas U-20 čempionātam, un zinu arī to, ka šausmīgi liels emocionāls, teiksim, slogs bija jāiznes, jo viņa pirms sacensībām abās distancēs bija kā labākā Eiropas U-20 rangā. Tas psiholoģiski kā sportistei bija grūti, bet viņa izcili ar to tika galā, tas nebija viegli, bet viņa tika galā. Viens ir tas, ja tu esi uz papīra pirmais, bet vienmēr sacensības sākas no jauna, no starta līnijas, starta šāviena, tev ir jāskrien un jāpierāda, uz ko tu esi spējīgs. Mums tiešām ir ļoti liels prieks, ka viņai tas izdevās, mums atlika tikai vērot, cik skaisti abi šie skrējieni bija. Atlika tikai priecāties. Tas bija tiešām emocionāli skaisti, graciozi, varētu pat teikt – eleganti un pārliecinoši.”Arī pati Agate uzsver, ka sportists nevar būt tikai fiziski gatavs, jāstrādā ir arī psiholoģioski. “Strādāju ar savu mentālās sagatavotības treneri vairāk kā divus gadus. Es jau tam lēnām gatavojos. Ja tu gribi startēt augsta līmeņa sacensībās, parādīt ausgta līmeņa rezultātus, tas nozīmē, ka tev nāk mediji, tev ir vērsta lielāka uzmanība un spiediens, bet ar to jāmāk tikt galā. Viss ir iespējams. Vienkārši ir jāgrib un jādara.” 

Septembrī Agate uzsāks mācības Latvijas Universitātē. Viņasprāt, savienot mācības ar sportu būs iespējams. “Izglītību ir ļoti svarīgi iegūt, vienmēr jābūt plānam B. Mācīšos, darīšu visu iespējamo. Trenēšos, mācīšos un centīšos. Tāpat kā mācījos 12 gadus skolā, tāpat mēģināšu visu savienot ar augstskolu.”#SIF_MAF2023