Smiltenē atgriežas autokross

Pēc divu gadu pārtraukuma Smiltenē ir atgriezies autokross. Šeit norisinās Latvijas autokrosa čempionāta piektais jeb noslēdzošais posms. Tāpat arī Igaunijas autokrosa čempionāta piektais posms.

Uz starta stājās aptuveni 109 dalībnieki 11 klasēs. Sākot ar pašiem mazākajiem mini bagijos, līdz pat D13 klasei. Latvijas Autokrosa federācijas Krosa komisijas autokrosa disciplīnas virzītājs Arnis Odiņš saka - dalībnieku skaits ir palicis lielāks. “Daudz bērni ir sākuši braukt šinī sportā, kas ir mūsu nākotne. Ja būs daudz bērnu, tad būs arī pēctecība laba. Prieks, ka pirms diviem gadiem uzstādījām mērķi - attīstīt bagija klasi. Pāris no šīm klasēm ir ļoti izaugušas. Viens no uzdevumiem ir izpildīts. Bagiji ir autokrosa pamats vai būtība. Tas ir lēts autosporta veids, ko tu vari viegli sagatavot, ir pietiekami izturīgs, lai mēs brauktu pa šīm bedrainajām trasēm. Salona auto ir sava odziņa. Ar to automašīnu var daudzās disciplīnās piedalīties, bet izteikti bagiji ir tieši autokrosam.”

D13 un D12 ir leģendāras klases. Bija ievērojams skaits ar kaimiņu Igauņu braucējiem. Bet arī mūsu bāliņi var spēkoties ar viņiem. Viens no braucējiem ir Bruno Leimanis, kurš brauc ar “Gaz 51/52”. Braukt ar šādu spēkratu ir jau no ģimenes. Bruno automašīnai ir nomainījis rāmi, bet biežāk nākas mainīt motoru. Jauda šai automašīnai ir pamatīga.

Lielākā problēma šinī sporta veidā ir - nevar iegādāties automašīnas. Bruno Leimanis: “Automašīnas ir daudz, ir vēlme, ka grib nopirkt, bet tās nepārdod. Es nezinu, kāpēc tā dara, bet pašu automašīnu ir daudz, cilvēks nepiedalās. Ja kāds grib piedalīties, grib uzreiz nopirkt, nepārdod.”

Sporta kompleksa “Teperis” autotrases garums ir vairāk nekā vienu kilometru gara. Trases platākajā vietā ir 16 metri, šaurākajā - 12 metri. 

Vairis Tralla stāsta, ka šī ir jau 28 sezona trasei. Darbs, kas tiek ieguldīts trasē, ir liels. Kā jau citās trasēs, nepieciešama nemitīga uzlabošana. “Viss ir atkarīgs no tā, ka, protams, priecē, ka nāk skatītāji. Ja nāk skatītāji, mums ir ienākumi. Ja mums ir ienākumi, tad varam kaut ko attīstīt. Protams, ka,rēķinot pāsreizējo situāciju, arī izdevumi ir lieli. Kas tur paliks pāri, cik paliks pāri - nezinu,” atzīst tehniskā sporta kluba “Smiltene” valdes priekšsēdētājs, sacensību rīkotājs Vairis Tralla.

Reizē ar Latvijas čempionātu un kausu norisinās arī Igaunijas autokorsa čempionāta piektais posms. Sacensību rīkotājs stāsta - Igaunijā autokrosa trases nav tādā līmenī kā latviešiem. Vairis Tralla: “Sadarbība veidojās ar Igaunijas Automobiļu federācijas krosa vadību. Viņi ļoti gribēja, lai Igaunijā ir tādas pašas trases kā Smiltenē, tādā pašā līmenī. Es katru gadu tieku uzaicināts pie viņiem uz sezonas noslēgumu. Zināt, ko viņi rādīja uz lielā ekrāna? Smilteni. “Paskatieties, kādā līmenī ir trase. Mēs, Igauņi, arī gribam tādu.” Mēs zinām, ka Igaunijā ir labi ceļi, bet trases…viņiem ir rallijtrases labā līmenī, šosejas trases, bet autokrosa trases… Viņi arī kaut ko cenšas, kaut ko dara, bet arī grib, lai organizatori brauc te, mācās un skatās. Kad pirmajā gadā viņi atbrauca, man jautāja: “Kā var uztaisīt tādu trasi?” Es saku, mēs arī neesam nekādus miljonus paņēmuši kredītos, mēs pa drusciņai, pa drusciņai taisām. Tik, cik atļauj finanses un cik atļauj entuziasms, viss pārējais. Tik, cik atbalstītāji palīdz, bet te vēl ir ļoti daudz ko darīt, ļoti daudz.”

Ja jau sezonas noslēdzošais posms, tad var atskatīties uz paveikto. Šī sezona ir uzlikusi labu latiņu karai nākamajai, piemēram, ir tiešraižu nodrošināšana. Arī cīņa par Latvijas čempionāta titulu bija sīva līdz pat pēdejam posmam visās, izņemot vienā disciplīnā. Tātad, visa autokrosa kopiena aug un attīstās un tiem kam sirdī folkreiss, ziemā būs ko darīt. Par šīs sezonas čempioniem Xtreme bagiji kļuva Mikus Neško, mini bagijos Lietuvietis Ažuolas Dungveckis; B1600 bagijos Modris Lešinskis, Junior Xtreme bagijos lietuvietis Matas Zavarskis, Vaz klasika - Jānis Balodis; 1600 salonauto - Andis Kļava; Open 2500 - Ints Jeršovs, B6000 bagiji - igaunis Ots Kevai; 2000 Super -Ritvars Kārkliņš. Savukārt Igaunijas autokrosa čempionāta piektajā posmā - klasē D12, smagie auto - uzvaru izcīnīja Bruno Leimanis, kurš aiz sevis atstāja igauņus. Tā paša čempionātā klasē D13 smagās automašīnas visi trīs uz goda pjedestāla Igaunijas braucēji.