Sprādziens rada paniku

Satraukumu pilnu vakaru vakar aizvadīja Talsu novada iedzīvotāji, kuru mieru pārtrauca negaidīts sprādziens. Aculiecinieki ziņoja par satrauktiem ukraiņu civiliedzīvotājiem pilsētā, taču vietējos bažīgus radīja ziņas par uzsprāgušu naftas bāzi Stendē. Patiesais iemesls noskaidrojās salīdzinoši ātri, taču liek uzdot jautājumu, vai savlaicīgas ziņas par plānotiem militāriem treniņu lidojumiem ļautu nelietderīgi netērēt operatīvo dienestu resursus un mazinātu iedzīvotāju satraukumu.

Trešdien pirms deviņiem vakarā Talsu novadā nogranda sprādziens. Panika sākās sociālajos medijos, un viens no pirmajiem variantiem, kas izskanēja – Stendē noticis sprādziens naftas bāzē. Taču tā izrādījās viltus ziņa. Vakar šeit valdīja klusums. Tāds tas ir arī šodien.

Sajūta, ka palecas māja, norīb zeme, novibrē viss balkons un logi – sajūtu stiprumu pakāpe bija atkarīga no vietas, kur Talsu novadā iedzīvotāji atradās. Sociālajos medijos arī no Ugāles un Kandavas pienāca ziņas par dzirdētu troksni. Kāds no bailēm iekritis vagā, kāds nodomājis, ka kaimiņam nokrita mēbeles vai pilsētā uzsprāga mašīna – variantus iedzīvotāji minēja atbilstoši savai fantāzijai.

Paniku iedzīvotājos radīja neziņa un triju dienestu operatīvais transports, kas devās Stendes virzienā. Informācija par iespējamiem militāriem treniņiem tika saņemta tikai nepilnas 40 minūtes pēc izsaukuma, un operatīvie dienesti tika atsaukti no notikuma vietas. “Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam (VUGD) nav detalizētas informācijas par treniņlidojumiem. Ir tikai vispārēja informācija par Nacionālo bruņoto spēku mācībām. Detalizēta informācija, kad tiek veikti lidojumi, mums nav pieejama,” norāda Kārlis Broms, VUGD pārstāvis.

Uz potenciālu sagruvumu vai sprādzienu VUGD uz Stendi bija nosūtījis četras autocisternas, glābšanas automobili un autokāpni. Lai gan viltus izsaukumi ir ikdiena, tomēr šajā gadījumā varētu ietaupīt resursus un izvairīties no iedzīvotāju satraukuma. Aizsardzības ministrija skaidro, ka jau gandrīz 20 gadus sabiedrotie veic Baltijas gaisa telpas patrulēšanas misijas, un vakar tie lidojuši no Šauļu lidlauka. Sabiedrība nav informēta, jo nav bijis plānots pārsniegt virsskaņas ātrumu. “Vakar lidmašīna veica manevrus, kas tai bija pēc individuālā plāna jāveic. Kā mums paziņoja mūsu sabiedrotie, ātrums bija liels, bet virsskaņas ātrumu tomēr lidmašīna nav pārsniegusi,” saka Ansis Mende, Gaisa spēku komandiera p.i., pulkvežleitnants.

Līdzīgu gadījumu operatīvie dienesti piedzīvojuši jau 30. maijā Olaines pagastā, kad arī militārais lidaparāts darbojās treniņu nolūkos.


 #SIF_NVZ2022