Suņu meiteni Zum Zum Smiltenes pusē meklē jau teju mēnesi

Suņu meitene Zum Zum vairākus gadus mazos Valmieras bibliotēkas bērnu nodaļas apmeklētājus iedrošināja lasīt grāmatas. Viņa cītīgi klausījās un kopīgi ar bērniem veica arī dažādus uzdevumus. Zum Zum kā kanisterapijas suns palīdzējusi atgūt veselību un arī dzīvesprieku daudziem bērniem un pieaugušajiem. Būdama jau cienījamā vecumā, pensijas gadus viņa aizvadīja Smiltenes novada Palsmanē pie Sandras Siliņas.

Sandra Siliņa: “Tā kā esmu mūzikas skolotāja, es braucu pie veciem cilvēkiem, uz bērnu dārziem, skolām, kur mani aicināja, un suņi bija kā vakara nagla. Es dziedāju, un suņi blakus dzīvojās. Tā vēl līdz šim brīdim.”

Kopš 25. februāra suns pazudis. Zumīti, kā viņu mīļi dēvē saimniece, tās dienas vakarā palaida izskrieties, bet mājās viņa neatgriezās. Saimnieki iesaistījuši visus iespējamos spēkus, lai dzīvnieku atrastu. Ziņa strauji izplatījās sociālajos medijos, vietējos mežus un upes malas apsekoja brīvprātīgie.

Kinoloģe un ņūfaundlendiešu šķirnes suņu audzētāja Ingūna Tihomirova ReTV norāda, ka sunīte ir pat ļoti cienījamā vecumā, ar sirds kaiti. Iespējams, viņa skrējusi kādam līdzi, un nav izturējusi sirds. Tiesa, nevar noliegt arī iespēju, ka kāds dzīvnieku ir ievilinājis mašīnā un kaut kur aizvedis.

“Lielu suni tā vienkārši mašīnā neieliksi. Un vienkārši tā aizvest, lai kaut kur viņu nepamanītu, svešā vietā salīdzinoši arī diezgan sarežģīti. Tad tam ir jābūt apzinātam solim, bet tie, kas nodarbojas varbūt ar nelegālu dzīvnieku pavairošanu, liels suns viņiem būtu liela nasta, jo viņi jau arī seko modes tendencēm un pieprasījumam, tad šī šķirne nebūtu tā, kura ir mega populāra vai modes suns,” saka Ingūna Tihomirova.

Kā ReTV norādīja Latvijas Kinoloģijas federācijas prezidente Vija Klučniece, Latvijā šķirnes suņu zādzības notiek pat ļoti reti. Biežāk cilvēki it kā labturības nolūkos suni izlaiž no speciāli viņam izbūvētā nožogojuma vai atbrīvo no pavadas. Nereti lauku teritorijās kāds ziņo par klaiņojošiem suņiem, kuri vēlāk nonāk patversmēs.

Kinologi uzskata, ka Latvijas likumdošana šobrīd ir sakārtota tā, lai suni ar ciltsrakstiem cilvēks varētu iegādāties tikai reģistrētās audzētavās, tomēr netrūkst arī pircēju, kuri lētticīgi iegādājas aprakstam neatbilstošu dzīvnieku nelegālās audzētavās. Tikmēr suņa Zum Zum īpašnieki joprojām cer uz ģimenes mīluļa atrašanos.


Foto: Sarmīte Pīka, Facebook