Svarīgi ir apzināties grāmatas lomu sabiedrībā

Rudens ir zīmīgs ar jaunā mācību gada uzsākšanos, tomēr jaunas zināšanas un piedzīvojumus šoruden varēs gūt arī Siguldas bērnu un jauniešu literatūras festivālā. Lasītprasmi apgūt un attīstīt var arī Raiņa parkā, kur nu pieejams grāmatu skapis. Tas pieejams lasīšanai turpat parkā. Siguldiete Katrīna kopā ar meitām parkā izvēlējušās dažādas grāmatas, arī ar dažādām vizualizācijām.“Paņēmām paskatīties, bet īstenībā esam ļoti priecīgi par grāmatu skapīti, kur bērni var pienākt, palasīt sev interesējošās grāmatas. Jo mums kā vecākiem ir svarīgi, lai turpinās interese ne tikai par jaunajām tehnoloģijām, bet, lai saglabā interesi par grāmatām un zina gan latviešu literatūru, gan arī ārzemju literatūru.” Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja Līga Sausiņa stāsta: “Mīlestību uz grāmatu mēs tiešām audzinām jau no mazotnes, patiesībā iedīgļi šim festivālam ir veidojušies jau daudzu gadu laikā kā atsevišķi notikumi. Bet tagad mēs tos visus saliekam kopā tādā lielā trīs dienu notikumā. Un pats svarīgākais, ka šajā notikumā viena no dienām būs skolu diena, kur ir iespēja ikkatram skolēnam kopā ar klasi, ar savu skolu iesaistīties šajās aktivitātēs, tad jau pārējās dienās kopā ar ģimeni.”  

Siguldas bērnu un jauniešu festivālā gaidāmas gan izzinošas spēles, ilustrāciju izstādes, teātra izrādes un citi, caur grāmatām, lasījumiem, pildīti notikumi. Tāpat būs iespēja tikties un līdzdarboties darbnīcās ar autoriem un ilustratoriem no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas un arī Norvēģijas. “Tā būs Kristīne Rūšifte, māksliniece un autore no Norvēģijas, kuras grāmata ir “Viss skaitās”, šai grāmatai jau norvēģiski ir arī turpinājums “Viss ceļo”. Tā ir tāda savā ziņā unikāla grāmata, jo tajā ir pavisam maz teksta, bet caur ilustrācijām un tādiem āķīgiem uzdevumiem un jautājumiem, kurus var atrast grāmatas beigās, bērns īstenībā pie grāmatas kopā ar visu ģimeni var pavadīt vairākas stundas,” stāsta festivāla radošās programmas kuratore Alīse Nīgale.

Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas valdes priekšsēdētāja Renāte Punka pauž, ka svarīgi ir apzināties grāmatas lomu sabiedrībā, ka bagāta valoda, spēja izteikties un dažādas zināšanas ir cieši saistītas ar grāmatu lasīšanu. “Mēs redzam, ka vienā daļā gan bērnu, gan jauniešu, gan, protams, arī visu vecuma cilvēku šī vēlme lasīt joprojām ir dzīva. Mums gribētos, lai šo cilvēku būtu vairāk.” Siguldas bērnu un jauniešu literatūras festivāls notiks no 6. līdz 8. oktobrim. Galvenās festivāla norises vietas - Siguldas devons un Siguldas pils kvartāls.


#SIF_MAF2023 | Foto: Freepik; ilustratīvs