Talsinieki izveidojuši neparastu vides objektu ar 34 skanošiem ziediem

Brīdī, kad daudzi jau veic pirmos priekšdarbus, lai pavisam drīz sāktu rosīties savos mazdārziņos, Talsos uzplaucis skaņu puķu dārzs. Tas ir unikāls vides objekts, kas ieskandina vienu no galvenajām Talsu ielām un reizē atgādina, ka tā ir daudzu Latvijā zināmu mūziķu dzimtā pilsēta. Skaņu puķu dārzu izveidojuši paši talsinieki ar savām idejām un ziedojumiem.

Talsu 2. vidusskolā šobrīd izskatās, kā nelielā rūpnīcā – skolotājs spēj vien pienest sagataves, un 8. klases jaunieši jau zibenīgi ar to tikuši galā. Pēc detaļām vēl grūti vizualizēt gala rezultātu, bet šeit top skaņu dārza puķes. “Ideju mēs esam aizguvuši no “Youtube.com”, bet citādāku esam izveidojuši. Tas arī nebija vienkārši,” saka Visvaldis Vismanis, Talsu 2.vidusskolas dizaina un tehnoloģiju skolotājs.

Puķēm dažādi izmēri un iekšpusē skolotāja izlolotie putekšņi jeb koka bumbiņas, kas radīs skaņu. Pēc dažām nedēļām sagataves jau nonāca Talsu Valsts ģimnāzijas jauniešu rokās, kas skaņu ziediem piešķīra krāsas, tikmēr vietējais uzņēmums prātoja par piemērotākajiem kātiem. Līdz šobrīd Talsu pilsētas dzimšanas dienā laikā skaņu puķu dārzs kļuvis par jaunu vides objektu ar dažāda garuma aptuveni 30 puķēm. “Izskatās, ka īsākās puķes vējš neizkustinās. Bet tās, kas ir pašas garākās… uzrunas beigās jau iepūta pūtiens un dažām jau varēja sadzirdēt, ka viegli klakšķi notiek. Es domāju, ka tas nebūtu tik kritiski, ka būs tā, kā tagad, kad tās mehāniski iekustina,” saka Uģis Lauzējs, SIA “LAC serviss” direktors.

“Tā kā es esmu deju skolotāja, tad es uzreiz mēģināju saprast, kā tas ritms spēlējas viens ar otru. Un tas garākais ar īsāko ļoti labi spēlējas kopā – vienkārši fantastiski,” saka Guna, atklāšanas pasākuma apmeklētāja.

Skaņu dārza idejas autore ir talsiniece, arhitekte Indra Kļaviņa. Viņa arī “Talsu pakalnu loka dzīvināšanas plānā” radījusi ideju pilsētā attīstīt iedomātu astoņu Talsu saulītes staru loku, un viens no tiem ir Skaņu stars. Uz ielas, ko pieskandina arī mūzikas skola un tautas nams. “Pats kodols ir pati vecpilsētas sirds, pašā viducītī, tur ir viss kas – mutuļo visu veidu emocijas. Ne tikai garšas, skaņas un krāsas,” saka Indra Kļaviņa, idejas autore, Talsu novada fonda projekta vadītāja.

Ar skaņu dārzu talsinieki gribējuši parādīt, ka ne vienmēr jāgaida rīcība no pašvaldības – ar idejām un praktisku darbu savu pilsētu var uzlabot arī paši. Vides objekts tapis par ziedojumiem, iegādājoties Indras Kļaviņas grāmatu par studiju gadiem tālu prom no mājām Nīderlandē.

Talsu pilsētas dzimšanas priekšvakars noslēdzās Skaņu stara sākumā – Talsu tautas namā, kur arhitekte parādīja, ka ir arī talantīga komponiste, savai pilsētai un draugiem uzdāvinot koncertu ar pašas sacerētām dziesmām.