Ar karikatūrām pret mītiem. Rīgā atklāta izstāde

Atzīmējot divdesmito gadskārtu, kopš Latvija kļuvusi par Eiropas Savienības (ES) un NATO dalībvalsti, Rīgā atklāta izstāde “Karikatūrista kods – mīti un patiesība par Latvijas dalību ES un NATO”. Tajā populārais karikatūrists Gatis Šļūka ar zīmējumiem mēģinājis atspēkot desmit populārākos mītus.

Pirms divdesmit gadiem Latvija spēra lielu soli tuvāk Eiropas vērtībām, demokrātijai un drošībai. Iestāšanas Eiropas Savienībā un dalība NATO līdzi nesa būtiskas pārmaiņas un diskusijas, kuru laikā radās arī vairāki mīti. Piemēram, ka ES nedrīkstēs tirgot līkus gurķus. “Man liekas, ka viens no veidiem auglīgai augsnei ir sociālie mediji. Katrs savā burbulī izmet kaut kādus izdomājumus un puspatiesības, nākamie atkal dalās, nepārbaudot – tas tā ir vai nav. Tā, man liekas, ir viena tāda vieta, kur ļoti izplatās mīti,” saka karikatūrists Gatis Šļūka.

Atzīmējot iestāšanās ES divdesmito gadskārtu, iepretīm Ministru kabinetam Rīgā izveidota izstāde, kurā apkopoti desmit populārākie mīti, kas aicinās uz tiem palūkoties ar smaidu un kritiskāk izvērtēt informāciju. Krikatūrists Gatis Šļūka, kas katram mītam kariktūras veidā izveidojis atspēkojumu, atzīst, ka visvieglāk esot bijis atspēkot mītu par aizliegumu tirgot līkos gurķus, bet pie citām nācies palauzīt galvu.

Šļūka: “Tomēr tā tēma ir nopietna – NATO un ES. Tur drošība, tāpēc nācās vairāk galvu palauzīt nekā par kādu ikdienas tēmu – tur bedres uz ielām vai kaut kas tāds.

– Mēs šobrīd stāvam pie planšetes, uz kuras ir mīts – ES drīz sabruks. Pastāstiet, kā jūs to atspēkojāt?

Man bija kaut kādas asociācijas par kokiem un mājām, tā tapa māja, kurai ir tik daudz logu, cik ES valstu. ES gleznojums uz mājas sienas.”

Par drošību eksistē vairāki mīti. Nepārliecinātība par NATO palīdzību, ja spēkā stājas 5. pants. Mazāk zināms ir mīts par to, vai labāk nebūtu bijis stāties Neatkarīgo valstu savienībā nekā ES.

Zemessardzes komandieris, brigādes ģenerālis Kaspars Pudāns: “Man liekas ir tā, ka mēs dažreiz pavelkamies uz mītiem, ko kāds rada vai paši mēģinām radīt. Man liekas, ka lielākais mīts ir bijis par to, ka mēs esam visu izdarījuši pirms divdesmit gadiem. Mēs saņēmāmies, mūs paņēma iekšā (NATO un ES), tagad varam droši dzīvot. Tas, ko mēs gribam visiem atgādināt, – nē, tas nav tā! Mēs k NBS un Zemessardze ar savu darbu visvairāk turpinām darīt. Ar savu darbu apliecināt, ka mēs nedrīkstam kļūt sliktāki kā pirms iestāšanās. Mums jākļūst vēl labākiem, vēl spēcīgākiem.”

 Lai tas izdotos, ar bruņoto spēku un Zemessardzes pienesumu vien nepietikšot. Latvijas attīstībā un drošībā jāiesaistās ikvienam sabiedrības loceklim. Zemessardzes komandieris, brigādes ģenerālis Kaspars Pudāns: “Sākot ar individuālo sagatavotību tam, ka mēs apzināmies, kādi varētu būt mūsu pienākumi. Katram savā darba vietā veicināt mūsu tālāku attīstību. Neteikšu konkurēt, bet, protams, ar to, ka mēs spējam konkurēt ar citām valstīm, mēs apliecinām savu gatavību būt starp viņiem.”

Izstāde “Karikatūrista kods – mīti un patiesība par Latvijas dalību ES un NATO”, kas vienlaikus ir izklaidējoša, bet tajā pašā laikā arī izglītojoša Rīgā būs apskatāma līdz 28. maijam.