Talsu kinoteātrī “Auseklis” ienāk Eiropa

Šobrīd Eiropa ienākusi kinoteātrī “Auseklis”, kas atrodas Talsos. Tas šobrīd ir vienīgais Latvijas reģionālais kinoteātris, kas uzņemts starptautiskajā organizācijā “Europe cinemas”. Repertuārā gan izmaiņas tas neieviesīs, jo Talsu kinoteātris jau iepriekš Eiropas kino cienītājiem sarūpējis šādas filmas, taču mazam, reģionālam kinoteātrim tas sniegs papildus iespējas, jaunas kontaktus un finansējumu.

“Europe cinemas” pievienojušās 38 valstis un 750 pilsētas. Viņu vidū šobrīd arī Talsi. Tas nozīmē, ka 20 procentiem no kopējā repertuāra būs jābūt Eiropas kino. Bet patiesībā Talsi šo skaitli jau sasnieguši pagājušajā gadā, baudot spāņu, itāļu, franču un skandināvu filmas. “Patiesībā Eiropā ļoti daudz filmu tiek filmētas – katru gadu vairākos tūkstošos. Un līdz mums nonāk faktiski labākās, kuras jau ir izgājušas festivālu atlasi. Kuras ir iepirktas Latvijā izrādīšanai. Tās visas pārsvarā patiešām ir labas filmas,” stāsta Māra Cēbere, kinoteātra “Auseklis” direktore.

Jau šonedēļ talsiniekiem būs iespēja apmeklēt Rīgas Starptautiskā kino festivāla uzvarētāju – Islandes filmu “Dievzeme”. Mazpilsētā gan iecienītākās ir animācijas filmas, kino bērniem un vieglas komēdijas. Cēbere: “Tik, cik dažādi esam mēs, tik dažādas ir arī filmas. Un es vienmēr saku – savam skatītājam sava filma. Tātad, ja tā filma ir radusies, tad tai noteikti ir arī skatītājs. Un, jā, ir cilvēki, kuri nāk tieši uz Eiropas filmām un kuri mīl Eiropas kino.”

Talsos gados jauni skatītāji kino mīl, taču Eiropā auditorija noveco. Tāpēc viens no “Europe cinemas” mērķiem ir veidot programmas tieši jauniešiem. Māra Cēbere norāda, ka organizācija noteikumus neuzstāda, bet dalība tajā ir gods, papildus pienākums un reizē arī iespēja piesaistīt finansējumu par katru skatītāju, kurš atnāks uz Eiropas kino. “Tur gan ir diezgan sarežģīta formula un papildus bonusa sistēma papildus pievienotām programmām. Es nezinu, cik tas liels finansējums būs, bet tie būs reāli eiro mūsu budžetā, ko varēsim izmantot pēc saviem ieskatiem un uzlabot dzīvi skatītājiem, atkal veidot jaunus projektus.”

“Kino šeit vienmēr būs galvenais, taču nelieli sānsoļi padara dzīvi interesantu,” saka Māra Cēbere, kura kino papildinājusi ar mākslas telpu. Šobrīd tur koši Emmas Sofia darbi, ko janvāra beigās nomainīs Karinē Paronjancas gleznas, kas tapušas iedvesmojoties no armēņu režisora Sergeja Paradžanova filmas “Granāta krāsa”.

Līdz šim “Europe cinemas” organizācijā Latviju pārstāvēja trīs Rīgas kinoteātri, un “Splendid palace” pirms gada pat saņēma balvu par labāko kino programmu. Tieši tas arī iedvesmoja Talsus viņiem pievienoties.