Vairāk nekā 100 tomātu šķirņu vienuviet

Augļu, dārzeņu, sēņu izstādes ikreiz ir tāds īss prieks. Tā arī šoreiz, Talsu novada muzejā tomātu kolekcionāra Valda Pūliņa raibo ražu varēja apskatīt vien pāris dienas. Ja veikalu plauktos parasti redzam sarkanus, dzeltenus un oranžus tomātus, tad Valda kolekcija pierāda, ka tomāti var būt krāsaini, plankumaini, raibi, melni, zili, zaļi un vēl, un vēl.

Pelnrušķīte, Kazahstānas melnais princis, Ķīnas princese – šie gan nav pasaku varoņi, bet tomātu šķirņu nosaukumi. Arī tie, tāpat kā krāsu gammas un formas, šajā izstādē bija tik interesanti, ka spēj vien brīnīties, kā nosaukumi tiek izdomāti. Kā pastāsta Valdis Pūliņš, tos dod šķirnes izveidotājs.

Šogad Valdis Pūliņš iestādījis 227 tomātu šķirnes, bet viņa kolekcijā to ir ap 500. Savukārt izstādē bija apskatāmas 134. Talsu novada muzejs tik lielu kolekciju nebija gaidījis, galdi bija sagatavoti vien 100 šķirnēm, bet arī šis jautājums tika atrisināts, lai apmeklētāji varētu redzēt visu atvesto sortimentu.

Valda kolekcijā ir ne tikai krāsu un formu dažādība, bet arī izmēru amplitūda. Lielākais tomāts pagaidām esot nepilnu kilogramu smags, bet pats smagākais esot bijis pirms trīs vai četriem gadiem 1,7 kilogramus smags, bet pagājušā gada rekords esot svēris pusotru kilogramu.

Šīs nedēļas izskaņā Valdis Pūliņš ar savu kolekciju dosies uz Tallinu, kur ik gadu esot gaidīts viesis, jo arī igauņus viņš spējot pārsteigt ar līdz šim neredzētām šķirnēm.