Valgundnieks uzbūvē elektroātrumlaivu

Atzīmējot Pasaules vēja dienu, Jelgavas novadā radīta elektroātrumlaiva, kas ir videi draudzīgāka un rada mazākas vibrācijas sportistam. Šādas laivas plaši tiekot izmantotas ASV, bet Latvijā un Eiropā tas esot jaunums.

Traukšanās ar ātrumlaivu pa Lielupes viļņiem valgundniekiem Amandai un Kārlim Degaiņiem ir sirdslieta jau daudzus gadus. Tagad Amandu krastā gaida jauna ātrumlaiva, kurā ierastais kompozītmateriāls lielākoties aizstāts ar koku. Jaunajai laivai nav arī degvielas tvertnes. To nomainījuši akumulatori, kas nākotnē tikšot uzlādēti ar kūdras ražošanas uzņēmuma saražoto vēja elektroenerģiju.

Kā ReTV skaidro Latvijas Ūdens motosporta federācijas ģenerālsekretāre Ieva Tauniņa, tā esot novitāte ātrumlaivu sportā gan Latvijas, gan Eiropas mērogā. “Mēs lepojamies ar jaunievedumiem ātrumlaivu sacensībās. Ieguvums ir noteikti jaunatne klāt sportā, starptautiskajos noteikumos ir klāt jaunās klases. Tas ir solis uz attīstību!”

Laivas būvnieks Amandas un Kārļa tētis, kas abiem bērniem visu šo laiku ir gan tehniķis, gan treneris, teic, ka roka elektrolaivas būvēšanā iemēģināta jau agrāk, kad elektrificēta kāda nu jau mūžībā aizgājuša ūdensmotosportista laiva, bet šī laiva veidota tieši Amandai atbilstošās jauniešu klases prasībām sacensībās. “Man bija interesanti pašam sevi pārbaudīt, vai es to varu. Vai es varu apvienot ūdeni ar elektrību, jo, kā mēs zinām, mums ir elektroautomobiļi, ektroauto būvētāji sportā. Tāpat moči, velosipēdi, bet uz ūdens ir tikai makšķerniekiem. Tas nav tāds profesionāls pasākums. Šeit es vienkārši mēģināju ar plaši pieejamām detaļām radīt kaut ko tādu “vauu!”, kas ir konkurētspējīgs,” stāsta elektrolaivas būvētājs Normunds Degainis.

Laivas būvniecībā roku esot pielikuši arī abi jaunie ūdens moto sportisti. “Mazliet pieliku roku. Paskrūvēju un patīrīju to laivu. Tādus visādus sīkumiņus piepalīdzēju. Gribu būt profesionāls sportist ar ātrumlaivām,” saka ūdens motosportists Kārlis Degainis,

Jau pēc mēneša Jelgavā notiks ātrumlaivu sacensības, kurās Amanda pirmoreiz startēs ar jauno elektrolaivu, kuras lielākais ieguvums esot mazāk vibrāciju, klusāks motors un vieglāks korpuss. Tikmēr tētis jau gatavojas būvēt nākamo elektrisko laivu, kuras izmaksas šajā klasē arī esot zemākas nekā laivai ar benzīna motoru.


#SIF_NVZ2022