Valmieras novada Gada cilvēks – kordiriģente Inga Zirne

Valsts svētku priekšvakarā Valmieras novada apbalvojumu saņēmēju vidū bija arī kordiriģente Inga Zirne. Koris “Baltie bērzi’, kuru viņa vada, šogad atzīmē savu 30. jubileju. Nenoliedzami tā darbības pamatā ir Ingas Zirnes ieguldītais darbs.

Valmieras kultūras centrā rit  mēģinājums, nevar nepamanīt, ka starp dziedātājiem  un diriģenti ir īpaša, gaiša attieksme, to novērtē arī paši kora dalībnieki. “Mēs jau esam puisīši viņai, ne jau vīri gados. Man liekas, ka republikā labākā diriģente, pats par sevi, ja tāda diriģente, tad jau prieks ir dziedāt.”

Sākotnēji koris bija politiski represēto vīru koris. Diriģentei Ingai Zirnei “Baltie bērzi” nav vienīgais koris, viņa vada arī sieviešu kori “Jumara” un kamerkori “Kaķi”, taču viņa atzīst, ka  darbs ar senioriem  ir īpašs, kas no diriģenta gan prasa, gan arī daudz dod. “Tas ir varen feins darbs, bet, protams, tur ir divas medaļas puses, kā jau ļaudīm gados, ir druscītiņ grūtāk un sarežģītāk kaut ko jaunu iemācīties, bet te gan jāteic, ja mēs esam iemācījušies, tad tas ir līdz kapa malai. Bet tā otra medaļas puse – tā ir tā spīdīgākā un spožākā –, tā ir tā vecā kaluma skola, tā ir tā zelta inteliģence, tas šarms, tas ir jebkurā mirklī padomāt, ka es esmu diriģente – sieviete –, vienmēr viss ir paskatīts, vai viss ir kārtībā, vai ir klavieres atvērtas, vai ir ziedi, iekāpjot autobusā, ir lašmaizītes sagatavotas, zinot manu vājību pret lasi, nebeidzama uzmanība, pietāte.”

Lai arī kora dalībnieki jau ir cienījamos gados un par sevi liek just arī gadu nestās  kaites, dziedot, šķiet, ka  tās aizmirstas, uz skatuves vīri kāpj itin stalti, koncertu viņiem netrūkst. “Uzejot jau uz skatuves, viņiem ir kaut kāds tas skatuviskais šarms, viņiem jau ir aplausi un ovācijas avansā, pirms mēs esam sākuši dziedāt, un es jau redzu, kā viņiem tas uzlādē baterijas, kā tas paceļ, pēc tam ir tie bravo saucieni. Visur, kur mēs braucam, nav bijis tā, ka, piedošanu, ar nolaistām astēm ir jākāpj nost no skatuves.”

Šovasar koris piedalījās arī Dziesmu svētku koncertos, kas nenoliedzami sirmajiem vīriem bija gan pārbaudījums, gan arī gandarījums. Ingas Zirnes kordiriģentes stāžs ir vairāk kā 30 gadi, un viņa atzīst, ka šis darbs jau nav tikai būt profesionālam mūziķim. “Diriģents ir viss, psihologs, dakteris, padomdevējs, sociālais pedagogs un gala beigās profesionālis, viņam jāprot kaut ko iemācīt tā lai beigās skan, bet man patīk un redzi, ir tā, ka hobijs ar darbu man ir rakstā, viens un tas pats, es nezinu, vai tas ir labi, vai slikti, bet tā ir.”

Tagad senioru vīru korim “Baltie bērzi”  priekšā Ziemassvētku koncertu laiks, bet janvārī sāksies liels darba cēliens, lai gatavotos kora jubilejas koncertam martā.


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".


#SIF_MAF2023