Ar rotaļām bērnus ieinteresē eksperimentos

Talsu pirmsskolas izglītības iestāde “Zvaniņš” ir viena no Latvijas ekoskolām. Tās pagalmā šobrīd uzslieta neliela siltumnīca, kas brīžiem pārvēršas par īstu brīnumu vietu. Eksperimentu namiņā bērnus sagaida profesori, kas savu izskatu un lomas mēdz mainīt, bet viņu uzdevums ir rotaļīgā veidā bērnus ieinteresēt apgūt jaunas zināšanas un izprast vēl sarežģītas tēmas.

Talsu pirmsskolas izglītības iestādē “Zvaniņš” visas dienas esot foršas, bet tās, kad var doties uz jauno Eksperimentu namiņu vislabākās – īsti svētki. “Bērnība vispār ir tā laimīgā zeme, un tad, kad vari šādus brīnumus novērot savā bērnudārzā parastās dienās, kas var būt jaukāks,” saka Elīna Grenevica, Talsu PII “Zvaniņš” vadītājas vietniece izglītības jomā.

Šoreiz mazos sagaida profesors Brīnums un viņa asistente Asā, kas sarūpējuši dažādus eksperimentus. Lielākoties šobrīd tiek eksperimentēts ar ūdeni, jo tā ir galvenā šī gada ekoskolu tēma. Grenevica: “Viņi mācās ūdens agregātstāvokļus. Ļoti sarežģīti un gudri, bet patiesībā ļoti vienkārši. Tā arī šodien viņi novēroja, ka mums ir ziema un aukstums un ūdens ir ledū, tas sasalst. Ūdens bija šķidrā un tvaiku veidā. Tā viņi iepazīst to dzīvi, dzīves īstenības, bet viegli un rotaļīgi.”

Pēc gadiem skolā bērniem būs jāmācās fizika un ķīmija, bet šeit rotaļīgā veidā viņiem iespēja gūt pirmās zināšanas.

Eksperimentu namiņš ir pavisam jauns, vien nesen piedzīvojis atklāšanas svētkus. Sākumā “Zvaniņš” gribēja siltumnīcu, kurā audzēt augus, taču saprata, ka darbošanās periods ir ļoti īss. Tāpēc nu aukstajā periodā to var izmantot eksperimentiem. “Mūs arī ļoti, ļoti pamudina un iedrošina tieši vecāki. Un viņi mums iedod tādu foršu odziņu, lai mēs varētu tā uz priekšu strādāt ar milzīgu prieku un degsmi,” saka Jana Matīsa, Talsu PII “Zvaniņš” vadītāja.

Šogad bērni eksperimentē vairāk ar ūdeni, taču nākamajā sezonā bērni uzzinās, ka var eksperimentēt arī ar gaisu, skaņu, gaismu un daudz ko citu. “Šeit ir atvērta telpa, var, piemēram, ar etiķi eksperimentēt un visu laist gaisā. Tāda brīva vide, nav kaitīga bērniem. Arī tā ir forša lieta. Un mēs vispār ļoti balstāmies uz āra izglītību, un šis namiņš tai ir kā konfekte,” saka Matīsa.

Katru dienu bērni uz eksperimentu namiņu gan nedodas. Bet “Zvaniņš” plāno, ka skolotājas vadīs atklātās nodarbības, un viena no tām jānovada namiņā. Katra izvēlējusies savu tēmu un eksperimentus, un visi bērni varēs doties uz namiņu un rotaļājoties apgūt jaunas zināšanas.