Valmiermuižā pirmā kumeļu skate Latvijā

Valmiermuižas zirgu stallī aizvadīta kumeļu skate, lai izvērtētu šajā gadā dzimušo kumeļu potenciālu nākotnei. Latvijā šāds pasākums notika pirmo reizi, lai gan citur Eiropā, arī kaimiņos Lietuvā, šādas skates jau tiek rīkotas. Skate ir pirmā vieta, kur jaunais zirgs tiek publiski prezentēts un novērtēts. Kā saka Latvijas Šķirnes zirgu audzētāju asociācija,  arī viņš pats šādi gūst pieredzi piedalīties publiskos pasākumos. 

Pirmajā kumeļu skatē Latvijā parādīti 13 kumeļi gan no pašas Valmiermuižas un Valmieras apkārtnes, gan arī tālāko ceļu mērojuši kumeļi no Vecāķiem. Kumeļiem līdzi atvestas arī viņu mātes. 

Skatē kumeļus vērtēja pēc dažādiem kritērijiem, summējot punktus un iegūstot vērtējumu, kas tad nosaka zirga vērtīgās īpašības un trūkumus. Latvijas Šķirnes zirgu audzētāju asociācijas valdes priekšsēdētāja Aija Luse: “Pirmais, mēs skatāmies, kā viņš kustas, visas kustības novērtējam, kā viņš rikšo, kā lēkšo. Tad vērtē viņa tipu, vai ir atbilstošs modernā sporta tipa zirga prasībām, skatāmies, kāds ir korpuss, kāda ir uzbūve – visa šī ķermeņa virsējā līnija. Kājas apskatāmies, cik ir taisnas, cik forši veidotas, tad, protams, ieliek atzīmi par kopējo iespaidu.”

Ideja par Kumeļu skati nākusi no Valmiermuižas staļļu īpašniekiem Reiņa un Rufinas Jurašiem. Aija Luse nodomājusi, kāpēc gan ne, jo Latvijā šāds pasākums vēl nebija bijis. Kumeļu skates jau notiek citās valstīs, arī kaimiņos Lietuvā jaunie jaunie kumeļi tiek vērtēti jau sesto gadu. Latvijas Šķirnes zirgu audzētāju asociācijas valdes priekšsēdētāja Aija Luse: “Tas mērķis ir paskatīties, kā tad virzās audzēšanas, viss ciltsdarba process, kādi ir no konkrētiem vecākiem kumeliņi radušies, saaudzēti. Tā ir arī lieliska izdevība arī citiem audzētājiem, kas brauc arī kā skatītāji – redzēt, kādi tad izskatās šie te audzēšanas darba gala rezultāti.”

Šādā veidā arī zirgu īpašnieki un audzētāji var gūt atpazīstamību, bet sportistiem ir iespēja atrast sev potenciālus sporta zirgus nākotnei. Un arī kumeļam šī arī ir tāda pirmā publiskā pieredze, kur sevi parādīt un demonstrēt. 

Žūrijā bija gan Latvijas Šķirnes zirgu audzētāju asociācijas pārstāves, gan arī uzaicināta partnere no Igaunijas. Tur šādi pasākumi arī vēl nebija bijuši, bet nu ir radusies interese. Pārstāve Astra Nilk no Igaunijas cer uz sadarbību arī nākotnē, sakot, ka zirgu skates varētu veidot arī plašākā mērogā, sadarbojoties visām trīs Baltijas valstīm. “Es domāju, ka šī ir ļoti laba ideja – veidot šādus pasākumus kopā ar igauņiem, latviešiem un lietuviešiem, jo es redzu, ka nākotnē mēs kopā varētu veidot kādas skates vai kādus lielākus pasākumus Baltijā.”

Latvijas Šķirnes zirgu audzētāju asociācijas valdes priekšsēdētāja vēl piebilst, ka šis pasākums Valmiermuižas stallī bija kā izmēģinājums kumeļu skatēm Latvijā un cer, ka tās attīstīsies arvien vairāk.


#SIF_MAF2023