Veikta jau pirmā pote, kas domāta personām ar īpaši novājinātu imunitāti

Jau vairākas nedēļas vakcinācijas temps Latvijā saglabājas zems. Tai pat laikā vakar veikta pirmā revakcinācijas pote. Vai un kā ģimenes ārsti gatavojas revakcinācijai jeb trešajai Covid-19 potei?

Ģimenes ārsti Latvijā vēl nav sākuši aktīvi apzināt cilvēkus, kuriem būtu nepieciešams saņemt trešo Covid-19 vakcīnas devu. Kā ReTV Ziņām skaidro Latvijas lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja, šobrīd mediķiem jau tā netrūkst rūpes par ikdienas pienākumiem. “Pieaug Covid-19 inficēto pacientu skaits, kontakti jāapzina. Par revakcināciju tiešām nav ne spēka, ne laika domāt. Tad, ja kaut drusku atvilksim elpu, tad to darīsim, bet pašreiz mēs nekādi nevaram pieslēgties revakcinācijai,” pauž Līga Kozlovska, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja.

Savukārt Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas pārstāvis Pauls Princis ReTV Ziņām stāsta, ir pacienti, kuri paši izrāda interesi par iespēju saņemt trešo vakcīnas devu. “Lielākoties paši pacienti zvana, piesakās. Es pats vēl neesmu sācis apzināt, jo nav tāda tieša definējuma, kurām tieši grupām tas ir vajadzīgs.”

ReTV Ziņu uzrunātie ģimenes ārsti atzīst, ka Covid-19 vakcinācija šobrīd kļuvusi teju par pamatdarbu daudzās praksēs. Laiku aizņem galvenokārt cilvēku uzrunāšana un skaidrojošais darbs. “Ir cilvēki, kuriem var pateikt, ka vajag, bet ir tādi, kuri runā absolūtas muļķības. Tad saproti, ka var pateikt savu viedokli, bet strīdēties ar cilvēku nav jēgas, jo ir ļoti bēdīgi, ka ir tik daudz dezinformācijas un pilnīgi muļķīgi, un ir viena daļa, kas šai dezinformācijai uzticas vairāk nekā ārstiem,” atzīst Gunta Ozola, ģimenes ārste.

“Nelasīt komentārus un nelasīt sociālās vietnēs publikācijas, jo tās nav zinātniskas, tie nav pētījumi, tas ir “viena tante teica” un pārfrāzējumi, visas šīs lietas un šaubas vajadzētu izrunāt ar savu ārstu,” pauž Anna Mironovska, ģimenes ārste, infektoloģe.

Ģimenes ārsti uzsver, tieši sabiedrības izglītošana par vakcināciju, ar mērķi mazināt dezinformācijas izplatību, šobrīd būtu nozīmīgākais valsts atbalsts. Mediķiem veikt vakcināciju profilakses nolūkos esot daudz vienkāršāk, nekā uzraudzīt ar Covid-19 sasirgušos. 


Foto: Freepik