Ventas rumba – redzama arī naktī

Kā Ventas rumbas stāstu izstāstīt naktī? Nu šī iecere īstenota. Turpmāk diennakts tumšajā laikā Eiropā platākais ūdenskritums būs ne tikai dzirdams, bet arī ieraugāms. Nedēļu nogalēs paredzēti īpaši gaismas scenāriji. Projekta īstenotāji neslēpj, ka apjoma un dažādu ierobežojumu dēļ tas bija izaicinājumiem bagāts un īsts pacietības pārbaudītājs.

Pirmie mēģinājumi saprast, kā Ventas rumbu varētu izgaismot arī diennakts tumšajā laikā, bija pirms trim gadiem. Bet ieceres īstenošana prasīja ļoti daudz pacietības. Izaicinājumu projekta īstenotājiem Ventas rumba meta gan ar savu platumu, gan mainīgo ūdens līmeni, ar atrašanos dabas lieguma un arheoloģiski nozīmīgā teritorijā. Tāpēc daudz laika aizņēma darbu saskaņošana ar dažādiem dienestiem, piemēram, “BIOR”.  

Kuldīgas novada tūrisma attīstības centra vadītāja Jana Bergmane: “Šobrīd ir viņu noteikums, ka mēs vienu laika periodu, kad zivis nārsto, nedrīkstam diennakts tumšajā laikā gaismot no 24 līdz septiņiem rītā. Vissarežģītākais bija ar kustīgajiem prožektoriem, ar kastēm - atrast, kā tās nolikt dabā, lai tehniski kustētos, jo arī prožektoriem ir gana sarežģīti noteikumi brīvā dabā ikdienas lietošanai.”

“Es domāju, projekta iesniegšanā neviens līdz galam nesapratām izaicinājumus, kas nāks. Projekta laikā mums bija tā - kalnā augšup, kalnā lejā, ik pa laikam sagurām,” saka biedrības “Darīsim paši!” administratīvā vadītāja Ieva Birbele.

Šobrīd tumšajā laikā rumbas aprises iezīmējas ik nakti vēsi un silti baltos toņos, iedzīvinot gaismošanas stāstu par zivju zvīņu un Ventas vizuļošanu, bet piektdienu un sestdienu vakaros, kā arī svētkos uz pusstundu būs krāšņākas gaismu spēles. Šobrīd ir izveidoti četri gaismu scenāriji, arī sarkani balts valstij nozīmīgiem brīžiem. Ieceri īstenot palīdzēja gaismu mākslinieks Oskars Pauliņš un gaismu inženieris Normunds Bļasāns. “Pēc fizikāliem lielumiem, platuma, tehniskās sarežģītības vai modulāciju daudzuma šis ir liels projekts, manuprāt, nozīmīgs Latvijas mērogā, arī Eiropas mērogā tas noteikti ieņem savu vietu,” uzsver SIA “Kompānija NA” pārstāvis Normunds Bļasāns.

Īpašajām gaismu spēlēm tiks veidots atsevišķs grafiks. Ieceres īstenotāji atzīst, ka projekts pakāpeniski tiks attīstīts un pilnveidots.


#SIF_NVZ2022