Ventspilī ierodas ASV vēstnieks

Šodien reģionālās vizītes ietvaros Ventspili apmeklēja ASV vēstnieks Kristofers Robinsons. Vēstnieks apmeklēja arī Starptautisko radioastronomijas centru Irbenē, tikās ar pašvaldības un brīvostas pārstāvjiem, atrada laiku arī ekskursijai ar kuģīti pa ostas akvatoriju. 

Vienas dienas vizītē uz Kurzemes pusi šodien devās ASV vētniecības Latvijā pārstāvji. Šis ASV vēstniekam Kristoferam Robinsonam ir pirmais gads Latvijā. Līdz šim Kristofers Robinsons ir pildījis uzdevumus ne tikai Krievijā, bet arī Irākā, Baltkrievijā un Kanādā. Robinsons bijis padomnieks ASV sūtnim vēstniecībā Maskavā, tādējādi viņš orientējas Krievijas jautājumos. Tieši attiecības ar Krieviju šobrīd ir svarīgs jautājums ārpolitikā

ASV vēstnieks Latvijā Kristofers Robinsons: “Protams, karš ir radījis nopietnas sekas. Ventspils izmitina vairāk kā 600 Ukrainas kara bēgļu. Tas ir atbildīgs jautājums, kas jārisina Ventspils pašvaldībai. Tomēr tas liecina arī par līdzjūtību un ne tikai Ventspilī, bet visā Latvijā. Tāpēc esmu priecīgs par iespēju apmeklēt šo pilsētu, lai varētu labāk izprast situāciju, kas šobrīd izveidojusies.”

Vēstnieks ir apmeklējis jau vairākas Latvijas pilsētas un šodien vizītē Ventspilī pauda viedokli, ka vairums pašvaldībās runā ar vēstnieku par līdzīgām tēmam. “Esmu bijis Liepājā, Daugavpilī, Valmierā un Cēsīs, un ir aizraujoši vērot, kā pašvaldības risina iedzīvotāju skaita pieauguma, izglītības, ukraiņu kara bēgļu jautājumus. Kā skatās nākotnē, kā investē jauniešos, kuri nākotnē paliks, strādās un veidos attiecības šeit.” 

Šodien ASV vēstniecības pārstāvji apmeklēja arī Ventspils Starptautisko radioastronomijas centru, kas atrodas Ventspils novada Irbenes bijušajā padomju armijas pilsētiņā. Kosmosa zinātnei ļoti nozīmīgās būves apsaimnieko Ventspils Augstskolas Inženierpētniecības centrs. Šeit izdevies atjaunot grozāmo parabolisko antenu, kas ir lielākā Ziemeļeiropā un astotā lielākā pasaulē, tajā šodien uzkāpa arī ASV vēstnieks, kas Irbenē saredz perspektīvas sadarbībai.

Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra uzdevums ir veikt pētījumus astronomijā un astrofizikā, attīstīt kosmosa tehnoloģijas, tāpēc sadarbībai ar ASV varētu būt nozīmīga perspektīva. Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra inženiertehniskā dienesta vadītājs Mārcis Donerblics: “Galvenais ir kontakti. Industrijā vienmērgalvenais ir kontakti. Gan kosmosa virzienā, gansatelītkomunikācijā. NASA ir milzīgs spēlētājs. Arī zinātnes virzienā – universitātes, pētījumi, programmas.”

“Vajag cilvēkus, kas trūkst mums. Un viens no iespējamiem scenārijiem ir aicināt studentus, jaunus pētniekus, profesorus uz šejieni. Un tur tā ASV vēstniecība varētu palīdzēt. Atvieglot ceļu šeit uz Irbeni, aicinot studentus šeit uz vasaras praksēm, piemēram,” saka Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra pētnieks Vladimirs Bezrukovs.

Paraboliskās antenas tiek izmantotas dažādos starpvalstu projektos, visā pasaulē sekojot objektiem ārpus Saules sistēmas, tāpēc Latvijas zinātnieki vēstnieka vizīti Irbenē vērtē ļoti atzinīgi.


#SIF_MAF2023