Ventspilī kopīgiem spēkiem auž galdautu

Šopavasar jau 16. reizi notiek Latvijas Nacionālā kultūras centra, pašvaldību un dažādu arodu meistaru rīkotais pasākums “Satiec savu meistaru!”. Dažādu arodu zinātāji Latvijā gatavi dalīties ar savām prasmēm ap 200 norišu vietās visu aprīli. Ventspils amatu mājā varēja aust un gatavot kurzemniecēm raksturīgas aubes, bet vislielāko interesi radīja baltā galdauta aušana, ko paredzēts izklāt publiski šogad 4. maija svētkos kā visu iesaistīto kopdarbu.

Akcijas “Satiec savu meistaru'” mērķis ir popularizēt nemateriālo kultūras mantojumu, iesaistīt Latvijas iedzīvotājus meistarklasēs un piedavāt izzinošas lekcijas. Akcija jau norisinājusies Vidzemē, aizvadītajā nedēļas nogalē arī Kurzemē. Ventspilī akcijas laikā jaunas prasmes varēja apgūt amatu majā, kur darbojās vairākas stelles. TLMS “Drellītis” vadītāja Vija Done: “Pirmā josta, ko es audu, bija Lielvārdes josta. Lai visu to rakstu ierakstītu, man iznāca sešus metrus gara! Kur tādu aptīt apkārt!? Bet tad man izdevās Jāņos izdekorēt un izvilkt pa visu savu sētu.”

Pie blakus galda darināja aubes. Kurzemniecēm tās bijušas visdažādāka piegriezuma un ļoti krāšņas. “Mums ir dažādas formas aubēm. Tā ir Talsu puses aube. Mēs, meistari, smejamies, ka tā izskatās pēc peldcepures. Bet tāda ir Talsu forma. Ir vēl formas, kam ir pievilktas mugurpusītes. Tādas ir vairāk Liepājas pusei, Aizputei, Skrundai. Lībiešu aubītes ir ļoti krāšņas cepurītes. Ir arī ar pērlītēm,” saka etnogrāfisku tērpu meistare Gunda Baltaisvilks.

Bet jau martā Ventspils Kultūras centra tautas lietišķās mākslas studiju “Drellītis” un “Vīkale” audējas Ventspils Amatu mājas stellēs uzvilka velkus baltajam lina galdautam, ko prezentēs Neatkarības svētku koncertā 4. maijā Rātslaukumā.

Galdautu auž trinīša tehnikā, tas plānots 20 metru garumā, un Baiba ar meitu ir tās, kuras ieaudušas savas ģimenes kārtu kopīgajā ventspilnieku Baltajā galdautā! Amatu majas apmeklētāja Baiba Gintere: “Mēs esam apņēmušās atrast galdautā to īsto vietu, kad būs 4. maijā izklāts uz galda. Meklēsim starp 11 un 12 metru. Meklēsim mūsu ieausto.”

“Satiec savu meistaru!” 16 gadu laikā ir kļuvis par stabilu tradīciju. Lai vieglāk izvēlēties, uz kuru pusi doties vēl aprīlī, Latvijas Nacionālais kultūras centrs aicina ielūkoties šīs akcijas kartē. Šajā nedēļā dažādi pasakumi notiks Rīgā, Sēlijā un Zemgalē, kā arī noslēgumā, aprīļa beigās, akcijai pievienosies Latgale.