Latvijā bankomātam būs jābūt pieejamam 20 km attālumā no jebkuras vietas

Krievijas iebrukums Ukrainā ir pierādījis, cik svarīgi, lai krīzes brīdī cilvēkiem būtu pieejama skaidra nauda. Tam piekrīt arī iedzīvotāji Limbažu novada Liepupē. Šeit dzīvojošajiem līdz tuvākajam bankomātam pašlaik ir jāmēro aptuveni 20 kilometri. Lai veicinātu skaidras naudas pieejamību, Latvijas Banka ir sagatavojusi grozījumus Kredītiestāžu likumā, nosakot vairākas prasības četrām lielākajām komerbankām.

Limbažu novada Liepupes iedzīvotājiem tuvākais bankomāts pašlaik atrodas Limbažos. Tie, kuri strādā Rīgā, skaidru naudu varot izņemt pa ceļam galvaspilsētā vai arī aptuveni 25 kilometrus attālajos Saulkrastos. Vietējā veikalā satiktie ļaudis stāsta, vēl pirms pāris gadiem netālu Jelgavkrastos – Tallinas šosejas malā – bankomāts esot bijis, taču, likvidējoties veikalam, arī bankomāts slēgts. Liepupes iedzīvotājs Edgars Podziņš: “Liepupē bankomāta nav, bet skaidrai naudai vienmēr jābūt pa rokai. Tā ir tāda drošības sajūta. Ir jābūt bankomātam. Kaut kur kaut kas ir jāsamaksā, piemēram, tirdziņā, tad vajag skaidru.”

Viena no iespējām izņemt skaidru naudu ir vietējā veikalā, vienlaikus norēķinoties par precēm. Veikala saimniece Anda Alsberga stāsta, ka šejienes iedzīvotāju vidū šis pakalpojums esot krietni pieprasīts. Gadoties pat situācijas, ka veikala kasē šim mērķim naudas nepietiek. “Skaidro naudu no rīta izņemt nevar, tāpēc, ka man nav kasē ietirgots, es varu tikai tik izdot, cik ir ietirgots. Īpaši tas ir tad, kad sākas pavasara darbi, kad tiek arts un kultivēts, un, protams, cilvēki vēlas norēķināties skaidrā naudā, jo traktoristam karšu aparāta nebūs līdzi.”

Jāpiemin, ka vienā reizē tirdzniecības vietā no kartes var izņemt maksimāli 50 eiro. Latvijas Banka, pētot, kā iedzīvotāji piekļūst skaidrai naudai, secinājusi, ka šo pakalpojumu piedāvā salīdzinoši maz tirdzniecības vietu, arī cilvēki to izmantojot maz. Latvijas Bankas padomes locekle Zita Zariņa: “Tādēļ uz to mēs nepaļāvāmies, mēs konstatējām, ka visbiežāk iedzīvotāji naudu izņem banku bankomātos.”

Pašlaik Latvijā ir 853 bankomāti, no kuriem iedzīvotāji var izņemt skaidru naudu. Lai šīs tīkls nesaruktu un iedzīvotājiem arī attālakajos reģionos būtu iespēja izņemt naudu, Latvijas Banka sagatavojusi grozījumus Komercbanku likumā, kas būs jāņem vērā četrām lielākajām valsts komercbankām. Tie ietver vairākus nosacījums, piemēram, minimālo bankomātu skaitu valstī, darbības un pieejamības laiku, kā arī attālumu līdz tuvākajam bankomātam. Latvijas Bankas padomes locekle Zita Zariņa: “Attālums, ko mēs esam paredzējuši noteikt Latvijas Bankas noteikumos, ir 20 km taisnā līnijā. Un tas nosacījums mums būtu, ka no jebkuras vietas Latvijā 20 km attālumā taisnā līnijā cilvēkiem ir jābūt pieejamam vismaz vienam bankomātam.”

Latvijas Bankas sagatavotos likuma grozījumus pirmajā lasījumā Saeima skatīs jau šo ceturtdien. Savukārt likuma spēku grozījumi varētu iegūt līdz nakamā gada sākumam. Jāpiebilst, ka Latvijas Banka kopā ar Finanšu nozares asociāciju pašlaik pēta, kāda veida finanšu pakalpojumus iedzīvotāji vēlētos saņemt klātienē, jo aizvadīto aptuveni desmit gadu laikā banku filiāļu skaits valstī ir sarucis par vairāk nekā 90%.

 Zariņa: “Ja mēs skatāmies uz citu valstu pieredzēm, ir arī mobilie klientu apkalpošanas centri, kas izbrauc uz vietām, kur šie pakalpojumi ir mazāk pieejami un vajadzīgi. Bet to, kas Latvijas situācijai būtu vispiemērotākais, to mēs vēl kopā ar kolēģiem rūpīgi izstrādāsim.” 

Banku filiāļu pieejamība ir aktuāla iedzīvotājiem arī citviet Limbažu novadā, jo pirms pusotra gada Limbažos slēdza visā novadā vienīgo pieejamo bankas filiāli. Iespēja klātienē satikt kādas bankas darbinieku tagad ir tikai Valmierā vai Rīgā. Foto: Freepik; ilustratīvs