Vidzemes Augstskolā neievēl rektoru

Šodien Vidzemes Augstskolā notika nākamā rektora vēlēšanas. Satversmes sapulces dalībniekiem bija iespēja balsot par kādu no diviem kandidātiem, tomēr neviens balsu vairākumu neguva. Tas nozīmē, ka jārīko jauns konkurss uz rektora amata vietu un arī jaunas vēlēšanas.

Balsot par nākamo rektoru šodien sanāca Vidzemes Augstskolas satversmes sapulce. Tās sastāvā ir 40 dalībnieki, tiesa gan - šodien ieradušies bija 34. Lai rektoru ievēlētu, nepieciešama vismaz 21 balss. Uz augstskolā nozīmīgo amatu divi kandidāti - pašreizējā rektora pienākumu izpildītāja un Sabiedrības zinātņu fakultātes dekāne Agnese Dāvidsone un Rīgas Stradiņa universitātes docētājs Māris Andžāns. Šodienas balsojumā neviens kandidāts pietiekamu balsu pārsvaru neieguva. Tas nozīmē, ka augstskolas padomei sešu mēnešu laikā ir jāizsludina atkārtots starptautisks konkurss. Rektora pienākumus turpina pildīt Agnese Dāvidsone. “Ceram, ka šie paši kandidāti, kas tika virzīti otrai kārtai, arī pieteiksies. Skatīsimies, kas notiks otrajā reizē. Ja kaut kas nenotiks, būs trešā, ceturtā un cik vien vajadzēs, lai ievēlētu labu kandidātu. Pašreizējā rektores vietas izpildītāja arī ir sevi pierādījusi, ka viņa ļoti labi tiek galā ar šiem pienākumiem,” saka Arnis Sauka, Vidzemes Augstskolas padomes loceklis.

Vidzemes Augstskola ir pirmā, kurā nākamā rektora vēlēšanas notika saskaņā ar pērn pieņemtajiem grozījumiem Augstskolu likumā. Proti, starptautiskā konkursā kandidātus izraudzījās augstskolas padome, kura tālāk uz balsojumu Satversmes sapulces sēdē virzīja divus atlasītos pretendentus. “Mums bija sajūta, ka varētu jebkuru no viņiem redzēt kā rektoru. Katram savi plusi, savi mīnusi, kā jau tas ir. Vēl, ja viņi kaut kā komandā strādātu, varbūt rektora, prorektora līmenī, tas arī būtu iespējams,” uzsver Arnis Sauka.

Vidzemes Augstskolas Satversmes sapulces priekšsēdētāja Vineta Silkāne atzīst, ka, neievēlot rektoru, augstskolā turpinās zināms nenoteiktības periods. Lai gan visas funkcijas ikdienā tiek izpildītas, zināmā mērā tas ietekmē augstskolas attīstību. “Ir daudz vieglāk no vadības procesiem, pārvaldības procesiem. Ir vieglāk, ja zinām, ka turpmākos piecus gadus mums ir vēlēts rektors, kurš nāk ar savām idejām gan par to, kā attīstīt un mainīt dažādas lietas, sadarbojas ar augstskolas padomi un senātu.”

Iepriekš astoņus gadus jeb divus termiņus Vidzemes Augstskolas rektors bija vēstures pētnieks Gatis Krūmiņš.


Foto: Vidzemes Augstskola