Viļānos slavina totalitārisma simbolus

Valsts policija sākusi administratīvā pārkāpuma procesus par gadījumu, kad Rēzeknes novada Viļānos vairāki vīrieši pa ielu gājuši ar totalitārā režīma slavinošiem simboliem. Sašutumu par to sociālā vietnē “Facebook” pirms divām dienām paudis režisors Viesturs Kairišs. Novadā nav arī pašvaldības policijas, kas, iespējams, šo situāciju novērstu ātrāk.

Režisors Viesturs Kairišs savā ierakstā “Facebook” norāda, ka cauri Viļāniem devies uz kapusvētkiem, centrā redzējis kādu bariņu vīru Krievijas Jūras desantnieku formās ar zvaigznēm pie cepurēm un karogiem, kas uz to brīdi nebija atritināti. Riskējis piebraukt viņiem klāt un jautājis, vai viņi sajukuši prātā un zaudējuši realitātes sajūtu. “Godīgi sakot, es brīnījos, ka viņi tur ir. Es tiešām piebraucu, kaut vai man bija, protams, bail no viņiem, bet viņi neko man sliktu nedarīja. Viens džeks runāja latgaliski, jo uz krievu valodu nepārgāju, ar viņiem runājot. Viņiem teicu: “Vienkārši skrieniet uz mājām, lūdzu, jo jūs tūlīt savāks Drošības policija. Kas tas vispār par ārprātu notiek!”

Savā ierakstā Kairišs raksta, ka šķīrušies mierīgi. Sarunā ar ReTV viņš pauž, ka pēc tam internetā redzējis video, kurā “viņi mierīgi acīmredzot ir izgājuši cauri visiem Viļāniem”.

Arī Viļānu apvienības pārvaldes vadītājs telefonintervijā ar ReTV piemin šo faktu, ka Rēzeknes novadā nav pašvaldības policijas un arī Valsts policija nav visu laiku klāt esoša. Bet par pašu situāciju viņš saka: satrauc, ka iedzīvotāji nebija ziņojuši – arī viņam kā apvienības vadītājam.

“Tas nedaudz satrauc, jo acīmredzot pieņem to kā normu, kas tā nedrīkstētu būt par šādām lietām. Par jebkuru pārkāpumu, arī sevišķi šādām tēmām, kas ir svarīgas, sabiedrībai ir jāziņo gan, pirmkārt, policijai, gan arī, ja varbūt kautrējas policijai, tad noteikti vietējai pašvaldībai, kas zinās, kā reaģēt uz šādām lietām,” saka Rēzeknes novada Viļānu apvienības pārvaldes vadītājs Ivars Ikaunieks.

Viļānu apvienības pārvaldes vadītājs Ikaunieks uzskata, ka šis gājiens sakrita ar kaimiņvalsts vadoņa viesošanos Sanktpēterburgā, kur norisinājās ikgadējā Jūras spēku dienas parāde. “Šajā gadījumā bija arī šie karogi un cita atribūtika, kas liek domāt arī par tām lietām, kādā informatīvajā pasaulē viņi dzīvo. Jāsaka, ka dzirdēts, ka pašreiz valsts domā, kā nopietni cīnīties ar aizliegto kanālu pārraidīšanu. Aizdomas, ka Viļānos diezgan daudzi iedzīvotāji izmanto šīs tehnoloģijas un iekārtas, kas ļauj pārraidīt aizliegtos kanālus. Respektīvi, viņi dzīvo pavisam citā informatīvajā telpā.”

Valsts policijā informē, ka 30. jūlijā saņēma zvanu par to, ka Viļānos pārvietojas personas ar karogiem, kuros attēloti aizliegtie totalitārā režīma simboli. Pārbaudot informāciju, sākotnēji personas neesot sastaptas. Veicot procesuālās darbības, kā arī pārskatot vēlāk iegūto videomateriālu, personas noskaidrotas. Tie bija trīs 1960., 1968. un 1970. gadā dzimuši vīrieši. Valsts policijas pārstāve Ilze Jurēvica: “Jāatzīmē, ka, veicot administratīvās apskates pie šīm personām, arī izņemti lietiskie pierādījumi, proti, daži priekšmeti ar aizliegto simboliku. Pret visiem trīs vīriešiem tika arī sākta administratīvo pārkāpumu procesi – diviem no tiem par totalitāra režīma simbolu izmantošanu publiskā vietā, vienam par par totalitārās agresijas un kara noziegumu slavinošu simbolu izmantošanu publiskā vietā.”

Valsts policijā norāda, ka izmeklēšana joprojām turpinās.