Vilki kļuvuši drošāki; tos sola skaitīt rūpīgāk

Viens no trim paņēmieniem vilku medībās – atdarināt vilku mātītes vientuļo saucienu. Latvijā medījamo 280 vilku limits ir sasniegts, tādēļ bise jau pusotru nedēļu jāatstāj mājās. Sezona ir beigusies neierasti ātri. Tas licis aizdomāties, vai meža plēsoņu kļuvis vairāk.

Mednieks Viktors Piļščikovs stāsta par ceļu, ko izmanto vilki, lai ienāktu Latvijas mežos. Noteikt, cik tad īsti vilki šo ceļu minuši, ir grūti, jo vilki kāpj viens otra pēdās. Tomēr Viktors ir pārliecināts - plēsoņu pierobežā kļuvis vairāk.

“Mēnesi atpakaļ es redzēju divus vilkus atgriežoties no torņa - pie mašīnas 15 metru attālumā pārskrēja garām divi gabali. Kā arī apkārtnē jau ir vilku nodarīti postījumi, proti, kaimiņam ir saplēstas trīs aitas, kaza, nedaudz tuvāk pie pašas robežas tur atkal suns no viensētas nočiepts,” stāsta Viktors.

Par vilku postījumiem ne vienmēr tiek apzinīgi ziņots. Valsts meža dienests vilku populācijas mērīšanai izmanto dažādākos datus un metodes, taču lēstais skaitlis, 1000-1200 vilki, ir stipri aptuvens.

Valsts meža dienesta speciālists Valters Lūsis pauž: “Vilki apdzīvo diezgan lielas teritorijas, viņi pārvietojas lielās teritorijās, līdz ar to vieni un tie paši indivīdi var parādīties ļoti plašā, līdz pat 20 tūkstošiem hektāriem plašā teritorijā uzrādīties. Šobrīd esam uzsākuši tādu projektu, kurā vecākie mežziņi apseko medību platības. Esam Latviju sadalījuši tādos kvadrantos - 10x10 kilometri.”

Jāpiebilst, tradicionāli visvairāk vilkus Latvijā nomedī Ziemeļkurzemē, taču, piemēram, arī Austrumlatgalē šosezon nomedīts neierasti daudz. Pētnieks “Silavas” mežzinātnes institūtā uzsver, ka satraukumam nav pamata.

Jānis Ozoliņš, zoologs, atzīst, ka pagājušajā gadsimtā vienmēr ir bijušas bažas, pārspīlētas prognozes: “Tagad vilku ir tik daudz kā nekad, un tūlīt viņi mūs visus apēdīs!”

Zinātnieks vien atzīst, ka populācija kļuvusi jaunāka. Jaunie vilki ir drošāki, tāpēc arī cilvēki tos biežāk pamana pat ceļa malās.

“Mūsos katrā, es domāju, mājo tādas iedzimtas bailes no vilka. Bērnībā esam baidīti ar vilku: “Neej ārā, atnāks vilks.” Dabā vilks nemeklēs kontaktu ar cilvēku,” uzsver mednieks Viktors Piļščikovs.

Mednieki vai jebkurš cits, kas mežā atpazinis vilka pēdas, aicināts tās nofotografēt, kā arī par atklājumu ziņot Valsts meža dienestam.


 Foto: Pixabay.com