Visstraujāk nodarbināto skaits audzis IT nozarē

Kaut gan iedzīvotāju skaits Latvijā samazinājies, mazāk ir arī cilvēku darbspējas vecumā, pēdējos 10 gados nodarbināto skaits pieaudzis. Par šiem un citiem datiem par iedzīvotāju ekonomisko aktivitāti, kas iegūti pēdējā tautas skaitīšanā 2021. gadā, šodien informēja Centrālā statistikas pārvalde (CSP). 

Pagājušā gada sākumā nodarbināti bija 55% cilvēku vecumā no 15 gadiem, un tas ir par gandrīz 10% vairāk nekā pirms desmit gadiem, kad notika iepriekšējā tautas skaitīšana. 

CSP Sociālas statistikas departamenta pārstāve Sigita Purone-Side stāsta: “Abas skaitīšanas – gan 2011. gads, gan 2021. gads – ir saistītas ar krīzēm. 2011. gadā bija gadi pēc ekonomiskās krīzes, kas tiešā veidā ietekmēja nodarbinātības rādītājus, un arī 2021. gads – pandēmijas gads, kad noticis ir tieši tas pats.”

Otra lielākā iedzīvotāju grupa (gandrīz 23%)  ir nestrādājoši pensionāri. Lielākā daļa nodarbināto dzīvo Rīgā un Pierīgā, bet vismazākais nodarbināto īpatsvars ir Vidzemē,- tikai 9,6%. Ja salīdzina ar 2011. gadā iegūtajiem datiem, nodarbinātības līmenis audzis visos reģionos.  “Šie rādītāji, ko mēs publicējam šodien, ir cieši saistīti ar iedzīvotāju skaita izmaiņu tendencēm. Šajā novadu kartē – jaunie novadi šeit ir redzami – var vērot to, ka pozitīvas iedzīvotāju skaita izmaiņas ir vērojamas tikai ap Rīgu, Pierīgas novados. Piemēram, Mārupē, Ropažos, Ādažos, Ķekavā,” saka Sigita Purone -Side.

Visstraujāk nodarbināto skaits audzis IT nozarē – gan ražošanā, gan pakalpojumu jomā, reizēm pat četrkārtīgi. Pēdējās tautas skaitīšanas dati arī parāda, ka pieaudzis nodarbināto izglītības līmenis. Foto: Pixabay