Ziedo arī tie, kuri paši nonākuši grūtībās

Tā kā šogad dažādas preces un pakalpojumi ir kļuvuši dārgāki un daļai sabiedrības nākas savilkt jostas un mainīt paradumus, rodas jautājums arī par ziedotāju aktivitāti un palīdzības lūgšanu. Siltajos mēnešos, kad ReTV uzrunāja vairākas labdarības organizācijas, izskanēja bažas, ka ziema būs grūtāka. Vai patiesi tām šobrīd klājas sliktāk?

Jo finansiāli sarežģītāks laiks, jo aktīvāki ir līdzcilvēki, atbalstot grūtībās nonākušos – tāda atziņa radusies “Ziedot.lv” un “Palīdzēsim.lv” labdarības organizācijām, kas darbojas jau gandrīz 20 gadus. “Palīdzēsim.lv” dibinātāja, vadītāja Ilze Skuja saka: “Manuprāt, krīzes situācijās mēs kļūstam vēl saliedētāki. Ko no privātpersonām vairāk mēs arī novērojam šo gadu laikā – ziedo parasti arī tie, kuriem arī pašiem ir kādas vajadzības vai grūtības.”

“Lai cik grūti mums būtu šī rudens, ziemas sezonas apstākļi, ar paaugstinātajām cenām, energoresursiem, ar dzīves dārdzību un pārtikas cenām, mēs varam teikt, ka Latvijas līdzcilvēki ir ļoti, ļoti atsaucīgi,” saka labdarības organizācijas “Ziedot.lv” pārstāve Ilze Ošāne.

“Ziedot.lv” šogad dažādiem labdarības mērķiem kopumā saņemti 19 miljoni eiro. No tiem lielākā daļa paredzēti Ukrainas atbalstam, bet aptuveni četri miljoni – līdzcilvēkiem Latvijā.   

Ilze Ošāne: “Ziedotāji, kuri izvēlas Ukrainu atbalstīt, paralēli atbalsta arī Latvijas līdzcilvēku projektus. Ieraugot, ka gribi palīdzēt ģeneratoru iegādei Ukrainā, ieraugi arī blakus palīdzības lūgumu bērniņam ar autiskā spektra traucējumiem. Tu noziedo piecus eiro arī viņu atbalstam.”

Līdz ar to ziedojumu apmērs mūsu valsts iedzīvotājiem esot lielāks nekā iepriekšējos gadus. Vairāk nekā citus gadus lūdz ziedot kurināmā un pārtikas iegādei. Līdzīgi arī organizācijā “Palīdzēsim viens otram” – pārtikas plaukti tukšojoties ātri, trūkstot arī ziemas apģērbu un apavu. “Palīdzēsim viens otram” dibinātājs un vadītājs Edijs Pipars: “Tad, kad bija Ukrainas laiks, kad sākās karš, cilvēki ļoti savairojās, ļoti gribēja palīdzēt. Tad vienā brīdī ļoti liels pieklusums bija. Es domāju, ka cilvēki pa lielam jau ir savus skapjus iztīrījuši.”

Savukārt “Palīdzēsim.lv”, kas pārsvarā atbalsta ģimenes ar bērniem, kuriem ir funkcionāli un garīga rakstura traucējumi, trūkst brīvprātīgo. Ilze Skuja: “Pie mums nāk brīvprātīgie, kuri palīdz asistēt un pieskatīt īpašos bērniņus. Protams, nav viegls darbs. To nevar darīt ikviens, ir nepieciešama neliela sagatave, taču ir tādas lietas, kuras vari arī savā darba laikā darīt. Piemēram, mums ir brīvprātīgie, kas tulko dažādus darbus no angļu valodas vai arī vada radošās meistarklases.”

Tas organizācijai esot svarīgi, jo gadā vidēji 500 bērniem un viņu ģimenēm palīdz ne tikai veselības problēmu risināšanā, bet sniedz arī emocionālu atbalstu, iesaistot dažādās nodarbībās, pasākumos un nometnēs.