Aicina ziņot par zāļu blakusparādībām

Šonedēļ Zāļu valsts aģentūra (ZVA) piedalās starptautiskā informatīvā kampaņā “Zāļu drošuma nedēļa”. Tās laikā vairāk nekā 80 zāles regulējošās iestādes visā pasaulē sadarbosies, lai veicinātu informētību par zāļu blakusparādību ziņošanas nozīmību. ZVA norāda, ka šādas kampaņas notiek regulāri, mērķis ir vērst uzmanību tam, ka zālēm ir ne tikai efekti, bet arī blaknes. Ziņojumi par šīm reakcijām ir ļoti svarīgi, jo pacienti var sniegt neaizstājamu informāciju zāļu drošuma uzraudzībā.

ZVA Farmakovigilances nodaļas vadošā eksperte Zane Neikena: “Cilvēku modrība ļauj ātrāk atklāt jaunas reakcijas, jaunas blaknes vai jau zināmas blaknes kādu aspektu, ar šo informāciju papildināt zāļu informāciju, kā arī papildināt ar riska mazināšanas pasākumiem, kas jāievēro, lai šīs reakcijas nerastos vai šo rekaciju risks tiktu samazināts.” 

Latvijā iedzīvotāji par zāļu blakus parādībām var ziņot, izmantojot  izstrādātu pacientam domātu blakņu ziņojumu formu. Šobrīd ir iespējams paziņot gan elektroniski no ZVA mājas lapas, gan arī, ja to nav iespējams izdarīt, tad var vērsties pie farmaceita un palūgt, lai viņš šo ziņojumu nosūta ZVA. Iedzīvotāji ziņojot par dažādām blakus parādībām. Ļoti bieži ziņojumi ir jau par zināmām blaknēm, kas norādītas zāļu aprakstā, bet ir arī par tādām, kas vēl nav tikušas konstatētas. Neikena: “Pacientu ziņošana ir bijusi ļoti aktīva pēdējos gados. Piemēram, 2021. gadā 75% no visiem ziņojumiem ir pacientu ziņojumi, kas saņemti ZVA, un 2022. gadā gan šis ziņojumu skaits ir nedaudz samazinājies, bija 58%, bet joprojām, salīdzinot ar sākotnējo ziņošanas aktivitāti, tā ir pieaugusi. Tieši pacientu ziņošanas aktivitāte.”

Ziņojumi tiek regulāri iesniegti arī starptautiskā Eiropas Savienības blakņu ziņojumu datu bāzē, kur tos tālāk vērtē kontekstā ar citiem līdzīgiem ziņojumiem. Balstoties uz šo informāciju, ja tiek apastiprināta cēloniskā saistība ar konkrētām zālēm, tiek papildināti zāļu apraksti, kas ir paredzēti veselības aprūpes speciālistiem, un lietošanas instrukcijas, kas paredzētas pacientiem. 


Foto: Freepik; ilustratīvs