Aitu ganāmpulkam Balvu novadā šogad jau ceturtais vilku uzbrukums

Balvu puses aitkopja Emīla Jauntēva saimniecībā šogad jau ceturto reizi vilki uzbrukuši aitām. Šoreiz saplosīti 34 jēri. Notikušais mudinājis pārtraukt saimniecības darbību, ņemot vērā gan finansiālos zaudējumus, gan emocionālos pārdzīvojumus, atklāj saimnieks. 

Aitkopis Emīls Jauntēvs stāsta, ka šogad pirmie trīs uzbrukumi bijuši jau maija beigās – laikā, kad vilkus medīt nedrīkst. Jau tobrīd aitkopim bijusi nedrošības sajūta, ka vilku uzbrukumi viņa aitu ganāmpulkam var atkārtoties. “Pirmajā reizē ir zaudēti daudzi dzīvnieki – nokosti, sakosti, arī pazuduši. Arī jaunās aitas. Aitas tajā brīdī dzemdēja. Viņas arī savus jaundzimušos jērus pameta un nebaroja. Ceturtajā reizē notika nekas diži citādāks kā iepriekšējās reizēs, tikai tie postījumi krietni ievērojamāki. Šoreiz tas uzbrukums bija tuvāk dzīvojamajām mājām. Tuvākais nokostais jērs – ar mērlentu, protams, negāju un nemērīju – ne tālāk par simt metriem no mājas sliekšņa.” 

Ceturtais vilku uzbrukums notika pirms dažām dienām – 23. jūlijā. Aitkopības nozarē Emīls Jauntēvs darbojas jau no 2017. gada. Stāsta, ka ik gadu centies virzīties uz saimiecības attīstību, ieguldot resursus droša aploka izveidei un jaunu dzīvnieku iegādei. “Šis bija pirmais gads, kad sasniegts kaut kāds konkrēts dzīvnieku skaits, no kā tika plānots, kā virzīties uz augšu un saglabāt. Diemžēl visas investīcijas, kas ir līdz šim veiktas, šogad aizgājušas…”

Lai aitas pasargātu no plēsējiem, saimnieks ir mēģinājis rast dažādus risinājumus, tajā skaitā aitu aplokā atstāt radio, lai skaņa varētu vilkus aizbaidīt. “Arī gaismas ieslēgtas uz nakti, lai varētu maksimāli just cilvēka klātbūtni. Es pats uz vietas nedzīvoju, dzīvoju pilsētā. Aitas ir ierobežotās ganībās.” 

Pēdējais uzbrukums saimniecībai prasījis 34 jēru dzīvības. Kā vēsta saimnieks, apdrošināšana šoreiz nebūtu bijis glābiņš. “Kopumā ganāmpulks nav apdrošināts, bet jebkurā gadījumā jērus nevar apdrošināt. Principā, ja es būtu apdrošinājis ganāmpulku, tad būtu cietis vēl pamatīgākus zaudējumus, jo būtu samaksājis apdrošināšanu, gala rezultātā nekādu atlīdzību no tā visa nesaņemtu.” 

Saimnieks stāsta, ka viss notikušais mudinājis pārtraukt saimniecības darbību. Plāns ir doties uz ārzemēm. “Ņemot vērā milzīgos zaudējumus, ko šogad esmu cietis, nekādas perspektīvas šajā brīdī neredzu.” 

Aitkopis izsaka pateicību vietējiem medniekiem un iesaistītajiem, kuri veltījuši laiku viņa saimniecībā esošo aitu uzraudzībā, kā arī notikuma seku likvidēšanā. Sarunas noslēgumā saimnieks arī piebilst, ka vēl vakarnakt medniekiem izdevies nomedīt vienu no četriem vilkiem, kuri atradušies netālu no saimniecības.