Bailes Covid-19 dēļ onkoloģijas pacientiem doties uz izmeklējumiem

Kārtējā izbraukuma laikā Preiļos ierodas MFD Mobilās diagnostikas vienība. Tā iedzīvotājiem piedāvā sniegt diagnostikas pakalpojumus, tostarp krūšu ultrasonogrāfiju un mamogrāfiju. Nacionālais veselības dienests ik gadu izsūta vairāk nekā 96 tūkstošus uzaicinājumu uz valsts apmaksātu mamogrāfiju. Jāsaka, Latvijā izmeklēto personu skaits katrā reģionā svārstās ap 30 procentiem

Ginekoloģe Ingrīda Circene intervijā stāsta, ka daudzām sievietēm Covid-19 dēļ ir bail doties uz vizītēm. Viņa stāsta, ka, salīdzinot ar pārējiem Latvijas reģioniem, apmeklētība Latgalē ir ļoti laba.

Diagnostikas izbraukumu grafiks tiek plānots pēc iedzīvotāju pieprasījuma. Tie šogad ir samazinājušies. Ginekoloģe atzīst, ka nepieciešams atcerēties, ka Covid-19 nav vienīgā saslimšana. Joprojām ir arī daudzas citas saslimšanas – tās nekur nav pazudušas. Ingrīda Circene pauž, ka, ja ir uzaicinājuma vēstule, nav jāmaksā nauda. Tiek piebilst, ka līdzmaksājums jāveic tikai tad, ja ir ģimenes ārsta vai ginekologa nosūtījums.

Satraucoša tendence novērojama Daugavpils reģionālās slimnīcas Onkoloģijas nodaļā – pieaudzis gadījumu skats, kad pacienti atsakās, neierodas uz plānveida izmeklējumiem, lai gan ir tādi, kuri ilgi bijuši jāgaida. Viens no izmeklējumu neapmeklēšanas iemesliem ir arī obligāta Covid-19 analīžu veikšana pirms tiem. Gunārs Grigulis, Daugavpils reģionālās slimnīcas Onkoloģijas nodaļas vadītājs, uzver, ka tas, ka cilvēki baidās, ka visapkārt slimo – ir psiholoģiski.

Ārsts Gunārs Grigulis stāsta, ka onkoloģija ir viena no prioritārajām veselības aprūpes jomām Daugavpils reģionālajā slimnīcā, tādēļ pārbaudes onkoloģijas nodaļā šobrīd nav ierobežotas. Viņš pauž: “Valsts apmaksā, “zaļais koridors” darbojas un viss ir pieejams!” Tiek piebilsts arī par ķirurgiem, kuri joprojām veic savu darbu. Tas pats ar hematoloģiju un ķīmijterapiju.

Pastāv bažas, ka cilvēku bailes inficēties ar Covid-19 vīrusu, apmeklējot ārstniecības iestādes, rezultēsies ar novēloti diagnosticētu un ielaistu vēža slimības stadiju. Ārsti aicina esošos un potenciālos vēža pacientus neatlikt un iespēju robežās izmantot visus pieejamos izmeklējumus arī šobrīd.