Bibliotēkas darbu turpina ar grāmatu pakomātiem

Laikā, kas stingro pulcēšanās ierobežojumu dēļ pakalpojumi galvenokārt tiek sniegti attālināti, bibliotēkas Latvijā ikdienas lasītāvas darbu aizstāj ar grāmatu pakomātu starpniecību. Šobrīd šāds pakalpojums pieejams vairākās Latvijas bibliotēkās, tostarp - Ogrē. 

Klusums un miers - tāda ir šī brīža situācija pirms pāris mēnešiem atklātajā Ogres Centrālās bibliotēkas ēkā. Durvis lasītājiem līdz novembra vidum ir slēgtas. Tomēr bibliotēkas ir radušas iespēju, kā arī turpmāk nodrošināt pakalpojumu saviem lasītājiem. Attālināti cilvēks var pasūtīt grāmatu, to izņemt grāmatu pakomātā. Šodien darbu šāds pakomāts ir uzsācis arī Ogres Centrālajā bibliotēkā. “Tas, kas jādara lasītājiem - jāiet kopkatalogā un jāizvēlas grāmata, kuru tad vēlēsies lasīt nākamo, tā jārezervē. Un šajā kopkatalogā, kas ir saslēgts ar pakomātu, var atzīmēt, ka lasītājs šo grāmatu vēlēsies saņemt pakomātā,” skaidro Aija Bremšmite, Ogres Centrālās bibliotēkas bibliotekāre.

Bibliotēkas mieru šorīt gan aizstāj darbinieku rosība, jo pakomātā tiek ielikti pēdējie grāmatu pasūtījumi. Tos bibliotekāres veic līdz pulksten vienpadsmitiem, kad lasītāji var nākt grāmatas izņemt. 

Pirmajā pakomāta darbības dienā aizpildītas ir teju visas 30 kastītes. Kā atzīst Aija Bremšmite, cilvēki grāmatu izvēlē paliekot, kā sacīt, pie sev pārbaudītām vērtībām. “Kriminālromāni ir cieņā, mīlestības romāni. Kā nu kuram.”

Grāmata lasītājam tiek izsniegta uz mēnesi, to nodot varēs arī nesatiekoties ar bibliotēkas darbiniekiem. “Ārpusē pie bibliotēkas joprojām darbojas grāmatu nodošanas kaste, grāmatas var jebkurā laikā atnest un ielikt kastē,” stāsta Aija Bremšmite.

Kā ReTV norāda bibliotēkā, vēl pirms mājsēdes liela daļa no lasītājiem gan ir jau nodrošinājušies ar literatūru. “Bija pat rindas pie abonementa, cilvēki steidza paņemt un nodot grāmatas. Ņēma pat vairākas grāmatas un gāja ar lielām pilnām mugursomām.”   

Pasūtījumus bibliotekāres apstrādās katru dienu un atjaunos pakomāta saturu. “Labi, ka vismaz šādi šobrīd varam strādāt,” ReTV atzīst bibliotekāres. 

Grāmatu pakomāta pakalpojums lasītājiem ir bez maksas.