Borisa Tetereva vārdā nosauc aprikožu šķirni, bet Ināras Teterevas – saldo ķirsi

Šogad aprit 13 gadi, kopš dibināts Borisa un Ināras Teterevu fonds. Šajos gados ar fonda finansiālu atbalstu visos Latvijas reģionos īstenotas simtiem iedzīvotāju iniciatīvas. Godinot abu mecenātu veikumu, Dārzkopības institūta zinātnieki Borisa vārdā nosaukuši jaunu aprikožu škirni, bet Ināras Teterevas vārdā nosaukts saldais ķirsis.

Dārzkopības institūta dārzā šodien pulcējas biedrību un nevalstisko organizāciju pārstāvji, kuru sapņiem īstenoties palīdzējis Borisa un Ināras Teterevu fonds. “Borisa un Ināras Teterevu fonds dibināts 2010. gadā, bet labdarības iniciatīvas tiek atbalstītas jau kopš 1994. gada. Šo gadu laikā ir atbalstīti simtiem izcilu iniciatīvu, šo ieguldījumu jūt cilvēki visos Latvijas reģionos. Kā vienu no atpazīstamākajiem projektiem varu minēt Rundāles pils restaurāciju,” stāsta Borisa un Ināras Teterevu fonda labdarības projektu vadītāja Diāna Bogdanova.

Teterevu fonds darbojas piecos virzienos, bet vislielākā ieinteresētība reģionos ir programmā “Pats savam Saimes galdam”, kur šogad iesaistījušās 30 bezpeļnas organizācijas, aptverot 903 mājsaimniecības. Kā ReTV stāsta kuldīdznieki, ieguvums ir ne tikai Saimes galdam izaugušie dārzeņi, bet arī iegūtās zināšanas. Kuldīgas senioru skolas vadītāja Ruta Orlova: “Arvien vairāk iesaistās. Mums Kuldīgā vien ir četri projekti, visos ir diezgan daudz mājsaimniecību. Es domāju, ka ir un būs vēl vairāk. Kuldīgas senioru skolai ir augstās garšaugu un tājas dobes Alekšupītes krastā, kuras ir iespējas izmantot.”

Īpaša aktivitāte dārzkopības projektos esot vērojama šogad, kad ikvienas ģimenes maciņu skar būtisks cenu kāpums.

Paldies mecenātiem šodien teica arī Dārzkopības institūta pētnieki. Godinot Borisu Teterevu, pētnieki izveidojuši aprikozi, kas nosaukta viņa vārdā. Dārzkopības institūta vadošā pētniece Ilze Grāvīte: “To, ka tā būs viņa sķirne, izdomājām pagājušajā gadā, kad meklējām, kāds varētu būt šķirnei nosaukums. Zinot to, ka šogad viņam būtu apritējuši 70 gadi, ņemot vērā tos viņa dižos darbus, mēs sapratām, ka ir vērts to novērtēt.”

Savukārt Ināras Teterevas vārdā nosaukts ķirsis, pie kura izveides no deviņdesmito gadu beigām strādājušas pat divas pētnieces. Dārzkopības institūta vadošā pētniece Daina Feldmane saka: “Redzot, ka šis ķirsis jau iet uz šķirni, bija iespēja piešķirt labu vārdu par labiem darbiem, un tāds lēmums arī tika pieņemts.”

“Paldies, ka mūsu jubilejas gadā saņēmām no jums tādu dāvanu. Tas ir tik skaisti. Es gribu jums novēlēt veselību un saules mūžu jūsu dārzam,” saka mecenāte Ināra Tetereva.

Dārzkopības institūta pētnieki plāno jau nākamajā gadā pavairot stādiņus, lai mecenenātu vārdos nosauktie augļu koki par viņu labajiem darbiem atgādinātu daudzās mājās.


#SIF_MAF2023

Foto: Freepik; ilustratīvs