Braže: Krievijas radītā spiediena apstākļos mums katram jāsaglabā skaidra galva

Krievijas radītā spiediena apstākļos ne tikai Latvijas valdībai, bet arī katram sabiedrības loceklim ir jāsaglabā skaidra galva, jādomā par sabiedrības saliedētību un jāpieņem emocionāli nosvērti lēmumi, intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" sacīja Ārlietu ministrijas speciālo uzdevumu vēstniece Baiba Braže.

Viņa atkārtoja Valsts prezidenta publiski pausto, ka drošība ir process, kurā pašiem jāiesaistās. Neapšaubāmi, Krievija un Padomju Savienība gadu desmitiem pastāvīgi ir īstenojusi karu par cilvēku prātiem, ticību un pārliecību, cenšoties radīt nedrošības sajūtu un sēt šaubas par citu valstu spēju tikt ar sevi galā, atgādināja Braže.

Tādēļ esot pilnīgi saprotami, ka cilvēkos rodas nedrošības sajūta, un tādos apstākļos svarīgi apzināties, ka jāpauž kvalificēti un emocionāli nosvērti viedokļi, lai situāciju nenokaitētu vēl vairāk.

"Ir pilnīgi skaidrs, ka mūsu drošības iestādes apzinās šo situāciju, apzinās šos iekšējos izaicinājumus (..), tādā ziņā mēs varam justies droši iekšēji, ka drošības iestādes tiks ar to galā. Bet, protams, ir vesela rinda pasākumu, kas mums ir jāveic nacionāli, un to neviens cits mūsu vietā neizdarīs," uzsvēra Braže, kā piemērus minot krīzes komunikāciju un iedzīvotāju iesaisti.

Vaicāta, kā Latvijai sokas ar šiem nacionālajiem uzdevumiem un drošības sajūtas uzturēšanu sabiedrībā, diplomāte atbildēja, ka, viņas skatījumā, "lietas iet uz priekšu", bet vienlaikus visi var iesaistīties šajā kopējā darbā, piemēram, stājoties Zemessardzē. Viņa atzīmēja, ka pati ir iesniegusi pieteikumu par iestāšanos Zemessardzē.

"Mums ir jākoncentrējas uz sevi. Mēs esam sev vienīgie. Latvija, mūsu tauta savai valstij ir vienīgā, mūsu vietā neviens cits lietas nedarīs ne iekšēji, ne arī uz ārpusi! Un tas ir mūsu uzdevums - nodrošināt iekšējo drošību, sabiedrības saliedētību. Tas nav tikai valdības uzdevums, tas ir arī mūsu visu kā sabiedrības locekļu uzdevums - turēt skaidru galvu, skaidru apziņu, nekrist vieglos virsrakstu izaicinājumos un paziņojumos," mudināja Braže.Foto: REUTERS/Scanpix