Cīruļu kapos apbedītais spēkavīrs atgūst dzirnakmeni

Talsu novada, Ģibuļu pagasta Cīruļu kapos apbedīts spēkavīrs Ojārs. Par viņu, iedvesmojoties no apkārtnes nostāstiem, 1892. gadā rakstījis Ansis Lerhis Puškaitis. Cilvēku nostāsti vēsta, ka stiprinieks Ojārs līdz vietai, kur vēlējies atdusēties, aiznesis dzirnakmeni. Tas reiz nozagts, bet nu uzstādīts jauns.

Ojārs – tev tautas spēka teiku varonim – tā rakstīts uz spēkavīra pieminekļa. Un tas arī viss, kas tur norādīts – ne dzimšanas, ne aiziešanas datumi, tāpēc neesot pārliecības, ka stāstu varonis patiešām atdusas tieši šajā vietā. Par spēkavīra kapa vietu rūpējas tēlnieks Ojārs Arvīds Feldbergs, kurš smej, ka savu vārdu ieguvis spēka vīram par godu, kā nu tagad neparūpēsies par tā atdusas vietu!  

Ir cilvēki, kuri atceras, ka pie stiprinieka pieminekļa reiz bijis dzirnakmens, kas svēris aptuveni 400 kilogramu. Pirms vairākiem gadiem tas nozagts, tāpēc Ojārs Arvīds Feldbergs parūpējies par jauna uzstādīšanu.

"Ojārs dzīvojis pirms vairāk nekā simts gadiem un bijis tik spēcīgs, ka spējis panest gan dzirnakmeni, gan pa dzirnavu kāpnēm uznest kumeļu augšā. Ar dzirnakmeni un Ojāru saistās dažādi nostāsti. Viens no tiem, ka spēkavīrs Ojārs atvēlis kādreiz uz kapiem pats sev par pieminekli dzirnakmeni, kurš arī kādreiz te ir bijis, bet tad ir pazudis. Deviņdesmito gadu sākumā Imants Ziedonis, zudušā vietā atkal ir uzstādījis jaunu dzirnakmeni, kurš atkal mistiskā kārtā esot pazudis. Šis ir dzirnakmens, kuru man atveda Imanta Ziedoņa fonds "Viegli", lai es to uzstādu šodien šajā dienā un vietā”, tā Ojārs Arvīds Freibergs.

Cīruļu kapsētā atdusas ne tikai teiku varonis, spēkavīrs Ojārs, bet arī Anša Lerha Puškaiša vecāki un dzimtas piederīgie.