Daugavpilī mītiņa laikā spridzina petardes

Apritot diviem gadiem kopš pilna mēroga Krievijas iebrukuma Ukrainā, aizvadītajā sestdienā, 24. februārī, visā Latvijā noritēja dažādi atbalsta pasākumi Ukrainai. Izteikt atbalstu ukraiņiem un pieminēt karā kritušos daudz cilvēku ieradās arī pasākumā Daugavpilī, taču noskaņu iztraucēja vairāk nekā 10 cilvēki, kuri klusuma brīdī no attālumā spridzināja petardes un radīja eksplozijas. Valsts policija ir sākusi administratīvo lietvedību. 

Ukrainas atbalsta pasākumā sestdien Daugavpilī pulcējās aptuveni 200 cilvēku – gan vietējie iedzīvotāji, gan ukraiņi, kas patvērušies no kara Latgalē, gan aktīvisti no Rīgas un citām pilsētām. Atbalsta mītiņa dalībnieces runas laikā, kad tika lūgts ar klusuma brīdi pieminēt bojāgājušos ukraiņus, aptuveni 100 metru attālumā no notikuma vietas atskanēja petardes sprādziens. Pēc tam sekoja vēl vairāki. 

ReTV pirmdienas rītā lūdza Valsts drošības dienestam komentēt notikušo, vai tā varētu būt kādas Latvijai nedraudzīgas valsts provokācija pret ukraiņiem. Valsts drošības dienesta sabiedrisko attiecību nodaļas pārstāve norādīja, ka šī lieta ir policijas atbildība un netiks komentēta, taču vēlāk Valsts drošības dienests tomēr atsūtīja rakstisku komentāru. “(..) Latgale ir Latvijas reģions, kas ģeogrāfiski atrodas vistuvāk agresorvalstij Krievijai un tās sabiedrotajai Baltkrievijai, tādēļ šo naidīgo valstu ietekme Latgalē – jo īpaši tās informatīvajā telpā – ir īpaši jūtama. Vienlaikus šīs valstis rada riskus visai mūsu valstij, ne tikai Latgalei (..).”

Notikušo incidentu Daugavpilī izmeklēšana norit aktīvi, norāda Valsts policijas Dienvidlatgales iecirkņa priekšnieks Vladislavs Okuņevs. “Kas tas bija par iemeslu eksplozijai, pagaidām nav noskaidrots precīzi. Varētu būt gan petarde, gan arī cits līdzeklis, kas izraisa šo te eksploziju, lietas materiālos jau apmēram ir ziņas, bet pagaidām izmeklēšanas interesēs mēs nevaram sniegt, viss ir darba procesā, arī šobrīd tiek veiktas procesuālās darbības.”

Okuņevs norāda, ka daļa no iesaistītajām personām ir identificētas, nodarījums ir fiksēts pilsētas novērošanas kameru ierakstos, tie ir Valsts policijas rīcībā. Izmeklēšana turpinās. “Mēs vērtēsim lietas apstākļus, bet šobrīd esam uzsākuši administratīvo lietvedību, administratīvo pārkāpumu, tas ir – par sabiedriskās kārtības traucēšanu. Tālāk, ja tiks konstatēti citi apstākļi, tad attiecīgi tiks vērtēts, vai nu par citu kvalifikāciju administratīvam procesam, vai nu, ja būs nepieciešams, kriminālprocesa ietvaros.”

Iespējamie aizdomās turamie agrāk ir sodīti par huligāniskiem pārkāpumiem. Valsts policija izmeklēšanu varētu pabeigt jau šīs nedēļas laikā, ReTV paskaidroja policijā.

Ukrainas atbalsta pasākumu vairākkārtējās petaržu eksplozijas gan neietekmēja. Klātesošie uzsvēra nepātraukta atbalsta ukraiņiem nepieciešamību. Ukrainas atbalsta mītiņa organizatore Anželika Litvinoviča: “Mums ir ļoti līdzīga vēsture, diemžēl viņi joprojām cīnās ar šo ļaunumu, kas ir Krievija. Man vienkārši iekšā ir ļoti daudz sāpes, ļoti daudz naida par to, ka ukraiņu tautai šis ir jācieš. Šo naidu un bailes, un sāpes es varu pārvērst šādā rīcībā, kā mītiņa organizēšanā. Šķiet, ka tas ir pašsaprotami, ka es ņemu un daru kaut ko, lai atbalstītu ukraiņus, lai atbalstītu arī ukraiņus, kas dzīvo Daugavpilī.”

Ukrainas atbalsta mītiņa dalībniece Ilona Kangizere: “Es sapratu tikai vienu, ka man visu laiku jābūt šeit, lai atstāvētu ne tikai demokrātiju, bet arī parastu tādu normālu, adekvātu cilvēku attieksmi, jo diemžēl daži cilvēki zaudējuši reliģiozu ticību, kas māca, ka cilvēks – tas ir kas ļoti vērtīgs.” 

Ukrainas atbalsta mītiņa dalībnieks Viktors Andruškevičs: “Karš ietekmē ne tikai šo paaudzi, bet arī vairākas nākamās paaudzes. Ar šo mums būs jācīnās arī pēc tam. Runājot par Daugavpili, mēs nevaram klusēt. Tiklīdz mēs klusējam, mēs radām ļaunumu, vairojam to.”

Jāpiebilst, ka pie Daugavpils domes 24. februārī mastā bija uzvilkts arī Ukrainas karogs, kas tās pašas dienas vakarā ap plkst. 22 tika noņemts, iemesli tam nav zināmi. Līdz darba dienas beigām ReTV atbildes uz īsziņā nosūtītajiem jautājumiem Daugavpils mēram Andrejam Elksniņam nav saņēmis, uz telefona zvanu domes priekšsēdētājs neatbildēja.


Foto: Ivars Soikāns/LETA