“Dikti vainīgi mēs nejūtamies.” Konkurences padome piemēro 336 000 eiro sodu LTAB

Konkurences padome piemērojusi 336 tūkstošu eiro lielu naudas sodu Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojam (LTAB) par konkurenci kropļojošām biedrības darbībām. Atbilstoši transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likumā noteiktajam dalība biedrībā ir priekšnoteikums darbības sākšanai OCTA tirgū Latvijā. Izmeklēšanas laikā Konkurences padome ir secinājusi, ka iestāšanās maksa biedrībā nebija pamatota. LTAB savu vainu pārkāpumā atzinis, starp Konkurences padomi noslēgts izlīgums. Šobrīd Latvijā OCTA pakalpojumu sniedz deviņas apdrošinātāju sabiedrības – četras no tām reģistrētas Latvijā, bet piecas ir ārvalstu sabiedrību filiāles, kas reģistrētas Latvijas tirgū.

Vairāk nekā desmit gadus, lai kļūtu par biedrības biedru, bija jāizpilda vairākas prasības, tostarp jāveic vienreizējs iestāšanās maksājums, kura apmēru noteica LTAB un kas bija biedrības patstāvīgs lēmums. Konkurences padome norāda, tā kā OCTA pakalpojumu var sniegt tikai LTAB biedri, biedrības prettiesiskā rīcība ietekmēja konkurences izaugsmi visā OCTA tirgū. Konkurences padomes loceklis Kārlis Piģēns: “Attiecīgi Konkurences padome secināja, ka LTAB, nosakot un piemērojot iestāšanās maksas dalībai biedrībā laika posmā vismaz no 2011. gada 20. aprīļa līdz 2022. gada 16. maijam, ir kavējusi jaunu tirgus dalībnieku ienākšanu OCTA tirgū Latvijā, kas ir pretrunā ar līgumu par Eiropas Savienības darbību.”

Kā norāda LTAB valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins, nevienai no apdrošināšanas kompānijām nav bijis iebildumu par biedra naudas maksāšanu. Saņemtā nauda tikusi tērēta lietderīgi.  “Sistēma ar iestāšanās maksu bija spēkā 18 gadus. Vairāki apdrošinātāji iestāšanās maksu LTAB nomaksāja un kļuva par dalībniekiem. Šī nauda netika notrallināta. Tā aizgāja kā investīcijas IT sistēmās. 18 gadus šī sistēma visiem bija pieņemama. Būtībā līdz mirklim, kamēr mēs bijām parasta biedrība. Tajā brīdī, kad Augtākās tiesas senāts pateica, ka mēs pildam deliģēto funkciju, tad sanāca, ka būtībā 18 gadus eksistējošā sistēma ar iestāšanās naudu biedrībā kļuva nepareiza, ja tā var teikt.”

Jānis Abāšins arī norāda, ka biedru naudas maksāšana ir prakse arī citās valstīs. “Daudzās biedrībās ir tā, ja tu vēlies kļūt par biedrības biedru, tad ir jāmaksā. Tiem sešiem apdrošinātājiem tas bija apmierinoši. Tagad nāca vēl viens apdrošinātājs, kurš uzskatīja, ka tas nav labi. Būtībā jāsaka viņiem paldies, ka viņi šo sistēmu pamainīja, pēc viņu iniciatīvas sistēma tika pamainīta. Dikti vainīgi mēs nejūtamies. Katrā ziņā nebija mērķis ierobežot konkurenci. Tagad sekas ir tādas, ka mums ir sods, attiecīgi tas ir jānomaksā. Tur neko nevar darīt. Pēc šī tiesas lēmuma mēs kļuvām vainīgi.” 

Konkurences padome informē, ka pēc LTAB iniciatīvas, abas puses vienojās noslēgt izlīgumu, kas iekļauj LTAB pienākumu nepārsūdzēt Konkurences padomes lēmumu. Konkurences padomes loceklis Kārlis Piģēns: “Ņemot vērā iepriekš minēto un ietaupītos iestādes resursus, Konkurences padome samazināja LTAB piemērojamo naudas sodu par 10%. Attiecīgi tika piemērots naudas sods 336 086 eiro apmērā. Attiecībā uz soda naudu, kas noteikta pie izlīguma, būtu norādāms, ka sodīts tiek LTAB, nevis apdrošināšanas kompānijas, kas piedāvā dažādus OCTA polišu veidus.”

Doma par izlīgumu no LTAB nav nākusi viegli, jo birojs savu vainu notikušajā nav saskatījis. Abāšins: “Viegls tas lēmums nebija. No otras puses, apzinoties to, ka strīdēties ar Konkurences padomi nav ne labais tonis, ne vienkārši un lēti. Ja mēs ar Konkurences padomi izdomāsim tiesāties, kā daži uzņēmumi dara, līdz Augstākajai tiesai vai Eiropai, vienīgie ieguvēji būs advokāti, kuriem būs jāmaksā par šo pasākumu.”

Jānis Abāšins neuzskata, ka piemērotais sods būs par pamatu, lai šogad OCTA polišu cenas kļūtu dārgākas. Viņš norāda, ka tirgū ir vairāki nopietni uzņēmumi, kuri viens otram skatās uz pirkstiem.Foto: Freepik; ilustratīvs