Durbes ērgļu ligzdā romantiski notikumi

Jūras ērgļi Milda un Raimis Durbes novada priedē kopīgi perēja trīs olas. Pēc kāda laika sākās drāma, kurai varēja sekot līdz Latvijas Dabas fonda kameru sistēmā.

Latvijas Dabas fonda tiešraides kameru projekta vadītājs, ornitologs Jānis Ķuze saka: “Durbes ligzdā šopavasar ir gājis kā kārtīgā seriālā. Sākums bija normāla, klasiska ligzdošanas sezona, kas turpinājās līdz brīdim, kad pazuda tēviņš.”

Jāpiebilst, perēšana arī ērgļu tēviņiem, šajā gadījumā Raimim, bija rūpju pilns laiks. Putns laiku pa laikam nomaina mātīti perēšanas darbos un palīdz sagādāt barību – saka ornitologs Jānis Ķuze.

“Sākotnēji mātīte centās visu darbu darīt pati – spītīgi sēdēja uz ligzdas un perēja, bet, kā jau tas bija sagaidāms, kādā brīdī viņai vajadzēja celties un lidot meklēt barību,” saka Jānis Ķuze.

Olas tika atstātas nepieskatītas, un ir tikai paveicies, ka Mildas prombūtnes laikā ligzdā neciemojās kāds plēsējs – atzīst Jānis Ķuze. Latvijas Dabas fondam notikumus vērojot kamerā, šķitis – perēšanas sezona noslēgsies un nekas neizšķilsies.

Jānis Ķuze: “Notikumi sāka iegūt citu pavērsienu. Ligzdā sāka viesoties sveši putni, sveši tēviņi, kas arī konfliktēja savā starpā. Pats negaidītākais notikums bija vakardien vakarā, kad viens no šiem svešajiem tēviņiem sāka perēt un nomainīja mātīti uz nakti.”

Drāmas cienīgajiem notikumiem Durbes ligzdā līdzi seko arī daļa Latvijas iedzīvotāju – ar Latvijas Dabas fondu iesaistās diskusijās un sociālajos medijos dalās arī ar novērojumiem.

Jānis Ķuze: “Jautājums ir par to, vai šis tēviņš, kurš šobrīd sāk izrādīt interesi par šo ligzdu, turpinās mātītei sniegt atbalstu, un, kas ir pats svarīgākais – vai tēviņš sāks nest barību?”

Tiesa gan – to rādīs laiks. Ornitologs Jānis Ķuze atzīst, ka ir maza iespēja, ka no šim trim olām šosezon ērglēni izšķilsies. Tās pārāk ilgu laiku esot atstāstās novārtā un aukstumā.

Taču, ja Durbes ligzdas stāsts turpināsies ar tikpat aizrautīgiem pavērsieniem kā līdz šim, putni izšķilsies tuvāko desmit dienu laikā. 


Foto: ekrānuzņēmums no Youtube