Dziesmu un deju svētkos 800 dalībnieki būs no Talsu novada

Atlikušas 95 dienas, līdz Rīgu pieskandinās Dziesmu un deju svētki! Talsu novadu svētkos pārstāvēs vairāk nekā astoņi simti dalībnieku vecumā no sešiem līdz 89 gadiem. Un tieši šonedēļ priekšā atbildīgās skates deju kolektīviem, pēc dažām nedēļām arī koriem.

Talsu pūtēju orķestris ir viens no 42 Talsu novada kolektīviem, kas jūnija beigās dosies uz Dziesmu un deju svētkiem. Nedēļas nogales orķestris aizvada mēģinājumos. “Esam darījuši visu, lai apgūtu repertuāru, bet būtu gribējies, lai notis būtu bijušas savlaicīgāk, turklāt – bez kļūdām,” saka Talsu pūtēju orķestra vadītājs un diriģents Raitis Rērihs.

Pēdējo kļūdu labojumu, ko šobrīd orķestris mēģina pieslīpēt, saņēmis vien pirms dažām dienām. Tuvojoties Dziesmu un deju svētkiem, mēģinājumi gan biežāki nav. Rērihs: “Nevaram neko biežāk uztaisīt saistībā ar Dziesmu svētkiem, jo citiem jau nav citādāka ikdiena palikusi. Viņi tāpat ir aizņemti, lai dabūtu kopā… pieturamies pie grafika, kāds ir bijis līdz šim.”

Tikmēr senioru jauktais koris “Atbalss” uz brīdi ierastās telpas nomainījis pret Talsu Valsts ģimnāzijas zāli, kur aprīļa beigās gaidāma koru skate. “Te tomēr citādāk, kā ir mūsu mēģinājumu telpai. Te tā zālīte drusku šalc, jāpierod pie šīs zāles. Laba akustika ir. Jūtam, kur mums jāpielabo un kas jādara vēl,” saka senioru kora “Atbalss” diriģente Astrīda Priekule.

Kora dalībnieki ir cienījamā vecumā, tāpēc mēģinājums notiek gan stāvot kājās, gan ik pa brīdim arī piesēžot. Gadu skaits liekot piestrādāt arī pie citām vokālām niansēm, taču paši mēģinājumi – palikt mūžam sirdī jauniem –, tāpēc arī svētku nedēļu Rīgā neesot fiziski grūti izturēt. Senioru kora “Atbalss” kormeistare Valida Veidele: “Mūs jau ļoti lutina, teikšu, kā ir. Es domāju, ka neesam ļoti, ļoti nomocīti, bet priecājamies par to vispārējo gaisotni, kas ir Rīgā Dziesmu svētkos. Tomēr tas pacēlums ir tāds pats, kā ir tiem, kas stāv priekšpusē, jo mūs jau maliņā nosēdina. Un tas ir tā jauki un mīļi.”

Šonedēļ skati aizvadīs Talsu novada dejotāji. Tās vērtējums noteiks, kur kolektīvi tiks izvietoti lielkoncertos – priekšplānā vai dejas jāizdejo fonā. Vidējās paaudzes deju kolektīva “Teika” dalībnieki atzīst, ka satraukuma īsti nav, jo dejo tikai savam priekam, tomēr vadītāju un kolektīvu negriboties iegāzt.

Kamēr deju kolektīvi un kori gatavojas skatēm, tikmēr par dalību svētkos jau skaidrs amatierteātriem, vokālajiem ansambļiem un lietišķās mākslas kolektīviem. Komisija nolēmusi, ka talsinieču jeb kolektīva “Dzīpars” smalki adītie cimdi svētkos būs izcelti īpaši.